Rutkiewicz wygrywa Circuit des Ardennes

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat) wygrał rozegrany we Francji wyścig Circuit des Ardennes (kat. 2.2). Polak prowadzenie objął prowadzenie na przedostatnim etapie, po jeździe drużynowej na czas.

Pierwszy etap wyścigu zakończył się finiszem z peletonu, wygranym przez Russella Downinga (Endura Racing). Rutkiewicz, jak i pozostali kolarze CCC Polsat, zameldowali się na mecie w zasadniczej grupie z czasem zwycięzcy.

Już na drugim etapie, kończącym się na wzniesieniu, Rutkiewicz zameldował się na mecie tuż za zwycięzcą, André Steensenem (Glud & Marstrand - LRO), z którym wcześniej uciekał, i w klasyfikacji generalnej awansował na drugie miejsce. Plasował się 4 sekundy za Duńczykiem.

Decydujący okazał się pierwszy etap trzeciego dnia wyścigu, 26-kilometrowa jazda drużynowa na czas, na której kolarze CCC Polsat zajęli trzecie miejsce, tracąc do zwycięzców, ekipy Itera - Katiusza, 25 sekund. Dzięki temu Rutkiewicz awansował na pozycję lidera, 8 sekund przed Downinga.

Brytyjczyk na ostatnim etapie próbował jeszcze wygrać dzięki bonifikacie czasowej, ale popołudniowy etap zakończył się samotnym zwycięstwem Stéphana Rossetto (CC Nogent Sur Oise). 17 sekund za Francuzem na metę przyjechał peleton, który przyprowadził właśnie Downing, ale 4 sekundy bonifikaty nie wystarczyły, by wyprzedzić Rutkiewicza.

Polak został zwycięzcą wyścigu, o 4 sekundy wyprzedzając Downinga i o 19 Wiaczesława Kuzniecowa (Itera - Katiusza). W klasyfikacji górskiej zajął czwarte miejsce.