PŚ: Jeden medal w Cali

Torowy Puchar Świata #2 (30.11-03.12.2011, CDM, Cali)

Z drugim miejscem Katarzyny Pawłowskiej w scratchu wyjeżdżają nasi kolarze po czterech dniach torowego Pucharu Świata, rozegranego w kolumbijskim Cali.

Druga edycja Pucharu Świata rozpoczęła się już w czwartek od wieczornych kwalifikacji wyścigu drużynowego na dochodzenie, w których najlepsi okazali się Australijczycy i zawodniczki z Nowej Zelandii. Polki, w składzie Małgorzata Wojtyra, Edyta Jasińska i Katarzyna Pawłowska, zajęły w kwalifikacjach 12. miejsce i odpadły z dalszej walki.

Kolejnego dnia rozpoczęto już walkę o medale. Rywalizacja rozpoczęła się od eliminacji do Omnium, w którym walczył Rafał Ratajczyk. Polak jednak nie zachwycał i w wyścigu ze startu lotnego był 15., w wyścigu punktowym ostatni, 24., a w wyścigu australijskim 20., co dawało mu ostatnie miejsce po pierwszym dniu rywalizacji. Znacznie lepiej spisali się sprinterzy – Maciej Bielecki, Damian Zieliński i Kamil Kuczyński, którzy w eliminacjach sprintu zajęli szóste miejsce, minimalnie przegrywając z Holendrami. Najlepsi w eliminacjach, a potem także w finale, okazali się Niemcy, którzy rano ustanowili nowy rekord świata. Drugie miejsce zajęli także kolarze z Niemiec z teamu Erdgas 2012, a trzeci byli Wenezuelczycy.

Unai Elorriaga Zubiaur (Hiszpania), wygrał wyścig punktowy, przed Ingmarem de Poortere (Belgia) i reprezentantem gospodarzy, Edvinem Avilą. Polacy w tej konkurencji nie startowali. Kolejną konkurencją, w której rozegrano finał, był wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet. Dzień wcześniej Polki zajęły 12. miejsce w kwalifikacjach, toteż tego dnia nie startowały. Wygrały pewnie Brytyjki, pokonując o prawie 4 sekundy Nowozelandki. Trzecie miejsce zajęły zawodniczki USA. W sprincie drużynowym kobiet wynik swoich kolegów powtórzyły Niemki, pokonując Ukrainki i Rosjanki. Francuz Francois Pervis wygrał wyścig na 1 kilometr, wyprzedzając Simona Van Velthoovena z Nowej Zelandii i Filipa Dietzla z Czech. Srebro w scratchu zdobyła Katarzyna Pawłowska, choć w wyścigu eliminacyjnym zajęła ostatnie miejsce, dające awans do finału. W wyścigu o medale Polka uległa jedynie Belgijce Kelly Druyts. Trzecie miejsce zajęła Koreanka Ahreum Na. W ostatnim finale drugiego dnia PŚ Nowozelandczycy sięgnęli po złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie, pokonując Australijczyków, którzy leżeli w kraksie już na pierwszym okrążeniu.

Trzeciego dnia panie rozpoczęły rywalizację w Omnium. Małgorzata Wojtyra w pierwszym wyścigu, ze startu lotnego, zajęła 14. miejsce, potem w wyścigu punktowym była trzecia, a w wyścigu australijskim szósta, co dało jej 7. pozycję po pierwszym dniu rywalizacji. Dominację Niemców w sprincie potwierdziła Kristina Vogel, wygrywając rywalizację pań, plasując się przed Virginie Cueff (Francja) i Viktorią Baranową (Rosja). Z kolei, w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, bezkonkurencyjna była Alison Shanks z Nowej Zelandii. Shanks w finale pokonała Brytyjkę Wendy Houvenaghel, a w wyścigu o trzecie miejsce zwyciężyła Lesya Kalitowska (Litwa). Szóste miejsce w tej konkurencji zajęła Eugenia Bujak. Dobrze rywalizację w Keirinie rozpoczął Kamil Kuczyński, zajmując pierwsze – ex aequo z Grekiem Volikakisem – miejsce w pierwszym biegu. Polak w drugiej rundzie z trzeciego miejsca awansował też do finału, jednak tam miał pecha, gdyż zepchnięty przez Teuna Muldera upadł i mocno się potłukł, nie kończąc wyścigu. Zwyciężył Maximilian Levy (Niemcy) przed Francis Pervisem (Francja) i Hersony Canelonem (Wenezuela). Tego dnia dokończono też rywalizację w omnium mężczyzn. Rafał Ratajczyk niewiele jednak poprawił swoją pozycję i po 11. miejscu w wyścigu na dochodzenie, 19. w scratchu i 18. w wyścigu na 1 kilometr, ostatecznie uplasował się na 19. przedostatniej pozycji.

Ostatniego dnia w Cali mężczyźni rywalizowali w sprincie i Madisonie, panie, z kolei, walczyły o medale w omnium i keirinie. 9. Miejsce w kwalifikacjach i awans do dalszej fazy wywalczył Damian Zieliński. Polak w 1/8 finału pokonał potem dwukrotnie Kanadyjczyka Travisa Smitha, jednak w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Maximiliana Levy (Niemcy), późniejszego srebrnego medalisty. Złoto wywalczył Stefan Botticher (Team Erdgas), a trzeci był Robert Forstemann (Team Erdgas). Maciej Bielecki był w kwalifikacjach 33. i nie przeszedł do dalszej rundy. W Madisonie triumfowali reprezentanci gospodarzy – Juan Esteban Arango i Welmar Roldan, którzy wyprzedzili Francuzów (Kneisky, Brisse) i Szwajcarów (Thiery, Perizzolo).

Małgorzata Wojtyra utrzymała swoją pozycję w omnium z pierwszego dnia rywalizacji. Po 7. miejscu w wyścigu na dochodzenie, 13. w scratchu i 6. w wyścigu na 500 metrów, Polka ostatecznie zajęła siódme miejsce. Zwyciężyła Sarah Hammer (USA) przed Tarą Whitten (Kanada) i Laurą Trott (Wielka Brytania). Triumfatorką keirinu została Simona Krupeckaite (Litwa) przed Kristiną Vogel (Niemcy) i Virginie Cueff (Francja).