PŚ: Hoy ze złotem

Torowy Puchar Świata #1 (04-06.11.2011, CDM, Astana)

Chris Hoy wywalczył złoty medal w sprincie podczas ostatniego dnia torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w Astanie. To pierwsze od ponad roku złoto Szkota na międzynarodowej imprezie.

Chris Hoy wywalczył złoty medal w sprincie podczas ostatniego dnia torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w Astanie. To pierwsze od ponad roku złoto Szkota na międzynarodowej imprezie.Hoy ,reprezentujący Team Sky, w kwalifikacjach sprintu musiał uznać wyższość Kevina Sireau (Francja), który ustanowił najlepszy czas, ale każdy kolejny pojedynek Brytyjczyk już wygrywał. Kolejno pokonywał Joachima Eilersa (team Erdgas 2012), swojego rodaka Matta Cromptona, a w półfinale Roberta Forstemanna (Team Erdgas 2012). W finale natomiast, dwukrotnie okazał się lepszy od Denisa Dimitriewa (Moscow Track Team). Trzecie miejsce wywalczył Shane Perkins z Team Jayco, pokonując Forstemanna. W konkurencji tej startowało dwóch Polaków – Damian Zieliński i Kamil Kuczyński, jednak oboje zakończyli udział na kwalifikacjach, plasując się odpowiednio na 25. i 35. miejscu.

Kolejną konkurencją, jaką rozegrali tego dnia mężczyźni, był Madison. Zwyciężyli faworyzowani Australijczycy – Glenn Oshea i Alexander Edmondson. Podobnie jak osiem innych ekip nadrobili jedno okrążenie nad rywalami, a dodatkowo wygrali cztery z ośmiu sprintów, co dało im pewne zwycięstwo, 8 punktów przed Szwajcarami i 10 punktów przed ekipą Lokosphinx. Polacy – Mateusz Nowak i Adam Stachowiak – zajęli 11. miejsce, choć drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym dawało nadzieję na lepszy występ.

Rywalizację w omnium dokończyły panie. Katarzyna Pawłowska, która po wczorajszych trzech konkurencjach zajmowała 8. miejsce, nie zdołała go utrzymać. 11. lokata w wyścigu na dochodzenie, 14. w scratchu i 8. w wyścigu na 500 metrów sprawiły, że Polka spadła na 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo odniosła najrówniejsza w sześciu konkurencjach Eugenia Romantuja, która obroniła prowadzenie z wczoraj. Zawodniczka Rusvelo wyprzedziła Dani King z Wielkiej Brytanii i Chinkę Huang Li.

Jedna z faworytek, Clara Sanchez (Francja), triumfowała w keirinie, który kończył rywalizację pań w Astanie. Francuzka wygrała wszystkie swoje wyścigi, a w finale pokonała Niemkę Kristinę Vogel i Rosjankę Jekaterinę Gnidenko. Polki w tej konkurencji nie startowały.