La Ruta: Wells pierwszym zwycięzcą

19. La Ruta de los Conquistadores (02-05.11.2011, SR, Kostaryka)

Todd Wells (Specialized) został zwycięzcą pierwszego etapu La Ruta de los Conquistadores. Na mecie w San Jose, stolicy Kostaryki, zdecydowanie wyprzedził swoich rywali o został liderem wyścigu.

Todd Wells (Specialized) został zwycięzcą pierwszego etapu La Ruta de los Conquistadores. Na mecie w San Jose, stolicy Kostaryki, zdecydowanie wyprzedził swoich rywali o został liderem wyścigu.Trasa pierwszego etapu, liczącego 109 kilometry i 3600 metrów przewyższenia, wiodła cały czas w górę lub w dół, nierzadko w błocie po korby, a temperatura tego dnia oscylowała w granicach 35 stopni Celsjusza. To wszystko sprawiało, że pierwszy etap La Ruta był jednym z cięższych i kluczowych dla losów wyścigu.

Od początku etapu dwójka kolarzy – Todd Wells, zwycięzca tegorocznego Leadville 100, oraz Milton Ramos (Specialized) – wymieniała się na prowadzeniu. Po przejechaniu 40 kilometrów Wells miał niewielką przewagę, a potem – gdy zatrzymał się na punkcie serwisowym – został wyprzedzony przez Ramosa, jednak na bardzo długim podjeździe, 5 kilometrów przed jego szczytem, zaatakował i szybko zgubił rywala.

Przez kolejnych kilka kilometrów podjazdu i potem na kilkunastokilometrowym zjeździe, Wells zdołał nadrobić ponad pięć minut nad Ramosem i gdy do mety pozostało 25 kilometrów w raczej łatwym terenie, niemal pewne było, że pierwszym zwycięzcą etapowym zostanie Amerykanin.

Ostatecznie Wells, wcześniej szlifujący formę na zawodach przełajowych, zameldował się na mecie z czasem 5 godzin i 27 minut, ponad 10 minut przed Ramosem. Trzecie miejsce zajął Rom Akerson (Kostaryka). Ubiegłoroczny zwycięzca, Ben Sonntag (Niemcy) stracił do zwycięzcy ponad godzinę po tym, jak jeszcze na początku etapu złamał kierownice i musiał tak jechać 45 kilometrów do strefy technicznej, by wymienić uszkodzony komponent. Na 50. miejscu, ze stratą ponad 2 godzin do zwycięzcy, na mecie zameldował Szymon Zacharski, a Krzysztof Pniewski był 167., uzyskując czas ponad 11 godzin.

Wśród kobiet triumfowała reprezentantka gospodarzy, Adriana Rojas, która o 10 minut wyprzedziła Amerykankę Rebeccę Rusch i o pół godziny Louise Kobin (USA).