PŚ: Pauwels najszybszy w Taborze

Puchar Świata CX#2 (23.10.2011, CDM, Tabor, Czechy)

Kevin Pauwels (Sunweb Revor) triumfował w drugiej edycji tegorocznego Pucharu Świata w przełajach, rozegranej w czeskim Taborze, i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ.<br />

Pauwels finiszował samotnie, z przewagą ponad pół minuty nad Zdenkiem Stybarem (Quick Step) i swoim kolegą z drużyny, Klaasem Vantornoutem. Piąte miejsce zajął dotychczasowy lider PŚ i zwycięzca pierwszej edycji, Sven Nys (Landbouwkrediet). Jedyny Polak, Mariusz Gil (Baboco Revor), zajął 42. miejsce.

Kolarz Sunweb Revor, po szybkim starcie i początku, gdy czołówka jechała razem w jednej grupce, odjechał na trzecim okrążeniu wraz ze Zdenkiem Stybarem (Quick Step) i ta dwójka, przy braku współpracy w grupie pościgowej, jechałaby razem do mety, gdyby nie defekt Stybara. Czech musiał wymienić rower, co kosztowało go utratę kontaktu z Pauwelsem i spadek do grupy pościgowej. Belg natomiast samotnie pokonywał kolejne okrążenia, utrzymując bezpieczną przewagę nad rywalami.

Niels Albert (BKCP Powerplus) i Stybar próbowali podkręcać tempo w grupie pościgowej i niwelować dystans do Pauwelsa, ale ten cały czas utrzymywał przewagę, a jadący w grupce za jego plecami kolega z drużyny, Klaas Vantornout, skutecznie spowalniał pogoń.

Gdy jednak na trzy okrążenia do końca Pauwels miał bezpieczną przewagę, Vantornout przyspieszył, zabierając ze sobą Stybara. Ta dwójka oderwała się od grupki pościgowej, ale nie byli w stanie dogonić samotnie jadącego Pauwelsa, który pewnie zwyciężył, mijając linię mety 32 sekundy przed Stybarem, który w końcówce wyskoczył po drugie miejsce. Trzeci był Vantornout, natomiast finisz po czwarte wygrał Francis Mourey (FdJ) przed Svenem Nysem (Landbouwkrediet). Mariusz Gil zajął 42. miejsce ze stratą 3.58.

W wyścigu młodzieżowców, który wygrał Mistrz Świata Lars van der Haar (Holandia), najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Bartosz Pilis, który zajął 39. miejsce, ze stratą 7.02. Patryk Kostecki Wojciech Malec stracili jedno okrążenie, Mateusz Chmurzewski dwa, a Kamil Wołkowicz trzy okrążenia do zwycięzcy.

Reprezentantka gospodarzy, Katerina Nash (Luna Pro Team), wygrała wyścig kobiet, wyprzedzając Daphny van den Brand (AA Drink-Leontien.nl) i Sanne van Paassen (Brainwash Wielerploeg). W stawce ponad 40 zawodniczek 34 miejsce zajęła Dorota Warczyk, która do zwyciężczyni straciła ponad 5 minut.

Michał Paluta i Wojciech Szyniec zajęli odpowiednio 25 i 33. miejsce w wyścigu juniorów.