Sagan po raz trzeci

66. Vuelta a Espana (20.08-11.09.2011, HIS, Hiszpania), 21. etap: Circuito del Jarama - Madryt

Peter Sagan (Liquigas-Cannondale) wygrał swój trzeci etap w tegorocznej Vuelcie finiszując najszybciej w Madrycie, na mecie ostatniego etapu wyścigu.

Peter Sagan (Liquigas-Cannondale) wygrał swój trzeci etap w tegorocznej Vuelcie finiszując najszybciej w Madrycie, na mecie ostatniego etapu wyścigu. Sagan na mecie wyprzedził po raz kolejny najlepszych sprinterów w peletonie Vuelty, Daniele Bennatiego (Leopard Trek) i Alessandro Petacchiego (Lampre ISD) i odniósł trzecie w tym wyścigu zwycięstwo, co stawia go w roli faworyta zbliżających się Mistrzostw Świata.

20. miejsce na ostatnim etapie zajął Juan Jose Cobo (Geox TMC), który na płaskim etapie bez większych problemów obronił prowadzenie w wyścigu i odniósł tym samym pierwsze w karierze zwycięstwo we Vuelta a Espana. Drugi kolarz klasyfikacji generalnej, Chris Froome (Team Sky), stracił do niego zaledwie 13 sekund.

***

Ostatni etap wyścigu wiódł z Circuito del Jarama do Madrytu i liczył zaledwie 94 kilometry. Małe były jednak szanse, by płaski etap z dwoma lotnymi finiszami wprowadził zmiany w klasyfikacji generalnej i raczej należało się spodziewać walki sprinterów, niż pojedynku najlepszych kolarzy w klasyfikacji generalnej.

Zanim peleton wjechał na ulice Madrytu kolarze świętowali zakończenie wyścigu, popijając szampana i żartując. Po 20 kilometrach etapu rozpoczęło się ściganie, ale dopiero po kolejnych 20 kilometrach zawiązała się ucieczka, w której znalazło się trzech kolarzy - Joan Horrach Rippoll (Katiusza), Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale) i Jose Alberto Benitez (Andalucia Caja Granada).

Peleton cały czas kontrolował ucieczkę i nie pozwalał im na zdobycie przewagi większej niż minuta. Ta trójka zgarniała po drodze bonifikaty czasowe na obu lotnych premiach, dlatego też zmiana lidera wyścigu była już praktycznie niemożliwa. W miarę zbliżania się do mety peleton niwelował straty aż na 11 km przed kreską dogonił ostatniego z uciekinierów, Horracha.

Wtedy też ekipy sprinterów – Lampre ISD, Leopard Trek, Saxo Bank Sungard – zaczęły nadawać mocniejsze tempo, wyprowadzając swoich liderów na czoło zasadniczej grupy. Na ostatnim kilometrze ekipy Leopard Trek i Lampre ISD odpuściły, czekając na ruch rywali, co starali się wykorzystać kolarze Skil Shimano, rozpoczynając finisz. Nie było jednak zdecydowania wśród sprinterów i finisz był nieco chaotyczny.

W samej końcówce kolarze jechali ramię w ramię i dopiero na ostatnich metrach Peter Sagan (Liquigas-Cannondale) minimalnie wyprzedził rywali, a o jego zwycięstwie zadecydowały centymetry. Drugie miejsce zajął Daniele Bennati (Leopard Trek), a trzeci był Alessandro Petacchi (Lampre ISD).

Na 20. miejscu finiszował zwycięzca wyścigu, Juan Jose Cobo (Geox TMC). 9. miejsce na finiszu zajął Bauke Mollema (Rabobank), dzięki czemu odebrał zieloną koszulkę lidera klasyfikacji punktowej Joaquinowi Rodriguezowi (Katiusza).