Czasówka dla Leopard Trek

66. Vuelta a Espana (20.08-11.09.2011, HIS, Hiszpania), 1. etap - Benidorm - Benidorm

Kolarze ekipy Leopard Trek wygrali w Benidormie drużynową czasówkę, otwierającą zmagania w 66. Vuelta a Espana. Pozostałe miejsca na podium zajęły ekipy Liquigas-Cannondale i HTC-Highroad.

Kolarze ekipy Leopard Trek wygrali w Benidormie drużynową czasówkę, otwierającą zmagania w 66. Vuelta a Espana. Pozostałe miejsca na podium zajęły ekipy Liquigas-Cannondale i HTC-Highroad. Jako pierwszy z kolarzy luksemburskiej ekipy minął Jakob Fuglsang i to on został pierwszym liderem wyścigu. Jego ekipa przejechała dystans 13,5km w 16.30, wyprzedzając o 4 sekundy zespół Liquigas-Cannondale z Vincenzo Nibalim i o 9 sekund HTC-Highroad.

***

Jako pierwsi na trasę wyruszyli kolarze Skil-Shimano ze zwycięzcą czterech etapów Tour de Pologne, Marcelem Kittelem. Rozpoczęli ściganie przy bardzo wysokiej temperaturze sięgającej 36 stopni Celsjusza. Zaraz po nich na trasę wyruszyli kolarze Garmin-Cervelo, jedni z faworytów wyścigu. Pojechali jednak bardzo słabo, uzyskując czas 16.55, 7 sekund za kolarzami Skil-Shimano.

Po kilkunastu minutach na mecie zameldowali się kolarze Leopard Trek, z Mistrzem Świata w tej specjalności, Fabianem Cancellarą. Szwajcar poprowadził swoich kolegów znakomicie, dzięki czemu uzyskali oni czas 16.30 i wysunęli się na prowadzenie na etapie.

Żadna z drużyn po nich nie była w stanie poprawić ich wyniku. Zaliczani do faworytów tej próby, startujący pod koniec stawki kolarze Team Sky mieli ogromne problemy w samej końcówce – ich piąty kolarzy, Xabier Zandio, osłabł i musieli czekać na Hiszpana, by razem przekroczyć linię mety.

Inni z faworytów czasówki, kolarze HTC-Highroad, choć na punkcie pomiarowym uzyskali zbliżony do Leopard Trek, na mecie byli o 9 sekund wolniejsi od późniejszych zwycięzców. Jeden z liderów amerykańskiej ekipy, Mark Cavendish, został za plecami kolegów i samotnie minął linię mety ponad 2 minuty później.

Jako ostatni na trasę ruszyli kolarze Liquigas-Cannondale, z ubiegłoroczny zwycięzcą wyścigu, Vincenzo Nibalim, w czerwonej koszulce lidera wyścigu. Zaliczani do faworytów kolarze włoskiej ekipy pojechali bardzo dobrze, jednak nie byli w stanie pobić rywali. Na mecie uzyskali czas 16.34 i zajęli drugie miejsce.

Joaquin Rodriguez, wraz z kolegami z Katiuszy, zajął 10. miejsce, ze stratą 25 sekund, zespół Michele Scarponiego, Lampre ISD, uzyskał 16. czas, ze stratą 32 sekund do zwycięzców. Carlos Sastre i Denis Mienszow stracili do zwycięzców 43 sekundy, a ich zespół – Geox TMC, zajął 21., przedostatnie miejsce.