PŚ XC: Podium Konwy i Włoszczowskiej!

Puchar Świata XC #7 (20-21.08.2011, CDM, Val di Sole, Włochy)

Znakomicie spisali się nasi reprezentanci podczas ostatniej edycji Pucharu Świata XC, rozegranej we włoskim Val di Sole. Zarówno Maja Włoszczowska (CCC Polkowice), jak i Marek Konwa (Milka Trek MTB Racing Team), zajęli drugie miejsce w swoich wyścigach.<br />

Zawody w Val di Sole były ostatnią tegoroczną edycją Pucharu Świata XC przed Mistrzostwami Świata w Champery. Były też jednym z ostatnich sprawdzianów formy przed tą imprezą, a naszym zawodnikom poszedł on bardzo dobrze.

W wyścigu młodzieżowców Marek Konwa (Milka Trek MTB Racing Team), po trzecim miejscu w ubiegłym tygodniu w Czechach, zaliczany był do faworytów i spełnił nadzieje pokładane z jego występem.

Konwa od początku jechał bardzo wysoko, początkowo w dużej grupce, jaka się utworzyła po starcie, w której był także Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team). W miarę pokonywania kolejnych kilometrów i okrążeń Konwa przesuwał się powoli do przodu, choć jego strata do lidera, Gerharda Kerschbaumera (TX Active Bianchi) wciąż była duża. Polak notował coraz lepsze czasy okrążeń i w samej końcówce wysunął się na drugie miejsce, za Austriaka. Mimo iż ostatnie okrążenie pokonał najszybciej, nie udało mu się dogonić rywala, a na metę wjechał z zaledwie 9-sekundową stratą. Trzecie miejsce zajął Markus Schulte-Luentzum (MIG Focus Team), który do Konwy stracił 10 sekund. Piotr Brzózka ostatecznie zameldował się na mecie na znakomitym 9. miejscu, ze stratą 1.19 do lidera.

Zaraz po wyścigu młodzieżowców do walki stanęły zawodniczki elity i do lat 23, w tym zawodniczki CCC Polkowice - Maja Włoszczowska, Aleksandra Dawidowicz, Magdalena Sadłecka , oraz Katarzyna Solus-Miśkowicz.

Znakomicie zaprezentowała się Włoszczowska, która ostatecznie zajęła drugie miejsce, choć gdyby nie nieco spóźniony start, mogłaby powalczyć o zwycięstwo. Włoszczowska została przyblokowana nieco przez rywalki na starcie, przez co już na początku traciła kilkanaście sekund, ale od drugiego okrążenia jechała rewelacyjnie.

Polka przebijała się na czoło stawki, wyprzedzając kolejne rywalki i uzyskując bardzo dobre czasy okrążenia i usadowiła się na czwartej pozycji. Przez dwa okrążenia jechała tuż za podium, podążając za samotnie prowadzącą Catherine Pendrel (Luna Pro Team), Gunn-Ritą Dahle Flesjaa (Multivan Merida Cycling Team) i liderką Pucharu Świata, Julie Bresset (BH Suntour). Po kolei wyprzedzała dwie ostatnie zawodniczki i zbliżała się do Pendrel, jednak nie starczyło jej już czasu, by dogonić zawodniczkę Luna Pro Team, która ostatecznie zwyciężyła, ale zabrakło jej 40 punktów, by w klasyfikacji generalnej wyprzedzić Bresset. Włoszczowska na metę wjechała 29 sekund po Kanadyjce. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Dahle-Flesjaa. W klasyfiakcji generalnej PŚ Włoszczowska zajęła 6. miejsce.

Na 34. miejscu wyścig ukończyła Aleksandra Dawidowicz, 37. była Katarzyna Solus-Miśkowicz, a 58. Magdalena Sadłecka.

W rozgrywanym równolegle wyścigu zawodniczek do lat 23 trzecie miejsce zajęła Paula Gorycka (CCC Polkowice), natomiast po południu w wyśćigu elity mężcyzn 43. był Marek Galiński, a 67. Adrian Brzózka (obaj JBG2 Professional MTB Team). Zwyciężył Jarosław Kulhavy przed Nino Schurterem.