Rodriguez uderza ponownie

Dauphine Libere (05-12.06.2011, UPT, Francja)

Drukuj

Joaquin Rodriguez (Katiusza) wygrał siódmy, ostatni etap Dauphine Libere, notując drugie z rzędu zwycięstwo. Triumfatorem 63. edycji wyścigu został Bradley Wiggins (Team Sky). 

Joaquin Rodriguez (Katiusza) wygrał siódmy, ostatni etap Dauphine Libere, notując drugie z rzędu zwycięstwo. Triumfatorem 63. edycji wyścigu został Bradley Wiggins (Team Sky). Rodriguez, podobnie jak wczoraj, samotnie minął linię mety, tym razem atakując w samej końcówce, na ostatnich 700 metrach. Atak Hiszpana pozostał bez odpowiedzi rywali, dzięki czemu kolarz Katiuszy mógł po raz drugi w tym wyścigu cieszyć się ze zwycięstwa etapowego.

Drugi linię mety minął rewelacyjny, młody Thibaut Pinot z ekipy FdJ, a trzeci był Robert Gesink (Rabobank). Bradley Wiggins (Team Sky) przyjechał na metę na 10. pozycji i obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej, zapewniając sobie triumf w 63. edycji Dauphine Libere.

Ostatni etap był najkrótszym etapem ze startu wspólnego w tegorocznym wyścigu, ale należał do najtrudniejszych. Kolarze po 50 kilometrach jazdy wspinali się col de la Croix de Fer przez col du Glandon oraz na La Toussuire, 14-kilometrowy podjazd, prowadzący na metę.

Jeszcze na płaskim zaatakowała grupka 11 kolarzy Andrey Zeits (Astana), Leonardo Duque i Tristan Valentin (Cofidis), Sebastien Minard (Ag2R La Mondiale), Maarten Tjallingii (Rabobank), Pierre Rolland (Europcar), Alexandre Kolobnev (Katiusza), Thibaut Pinot (FdJ), Imanol Erviti (Movistar), Julien Vermote (Quick Step)i Kristjian Koren (Liquigas-Cannondale) która po niespełna dwóch kilometrach ucieczki miała już 2 minuty przewagi nad peletonem.

Tuż przed rozpoczęciem 22-kilometrowej wspinaczki na col de la Croix de Fer (HC, na 78km) atakujący mieli 4.45 w zapasie. Na podjeździe z czołowej grupy odskoczył Pinot, natomiast z peletonu w pościg za uciekinierami ruszyli Rein Taaramae (Cofidis), Carlos Barredo (Rabobank) i Grega Bole (Lampre ISD), a potem Thomas Voeckler (Europcar), David Moncoutie (Cofidis) i Juan Manuel Garate (Rabobank).

Gdy Pinaut powiększał swoją przewagę i na 15 km przed szczytem jechał już minutę przed grupą, do której dołączyli Voeckler, Taarämae i Moncoutie. Niedługo potem w pościg za grupką uciekinierów ruszył Joaquin Rodriguez (Katiusza), co z kolei sprowokowało ekipy faworytów wyścigu do wzmożonej pracy i szybko zlikwidowali pierwotną ucieczkę, a na czele został już tylko samotny PInot, który miał prawie dwie minuty przewagi na 45 kilometrów do mety.

Rodriguez, którego koledzy wcześniej mocno pracowali w peletonie, wyraźnie miał ochotę na drugie zwycięstwo w wyścigu i na 4km przed szczytem col de la Croix de Fer znów zaatakował, tym razem zabierając ze sobą Roberta Gesinka (Rabobank), a wkrótce dołączył do nich Christophe Kern (Europcar).

Na szczycie wzniesienia Pinot miał już tylko 55 sekund przewagi nad goniącą trójką Rodriguez, Gesink i Kern, do której wkrótce dołączyła grupka dziesięciu kolarzy Rigoberto Uran, Bradley Wiggins (Team Sky), Jurgen Van den Broeck (Omega Pharma - Lotto), Alexandre Vinokourov (Astana), Kanstantin Sivtsov (HTC-Highroad), Jean-Christophe Peraud (Ag2R La Mondiale), Cadel Evans (BMC Racing), Moncoutie, Jani Brajkovic (Radioshack) i Voeckler.

Na zjeździe w samotną pogoń ruszył Voeckler i na 28km przed metą zdołał doścignąć Pinot. Wtedy ta dwójka miała 1.12 przewagi nad grupą lidera, która na zjeździe powiększyła się o kilku kolarzy.

Na 20 km przed metą Voeckler zdecydował się na solową akcję i zostawił Pinot. 10 kilometrów dalej Francuz miał 35 sekund przewagi nad Pinot i Gesinkiem, który ruszył w pogoń z grupy lidera. Kilkaset metrów dalej kolarz Europcar został przez dwójkę doścignięty.

Kolejnym kolarzem, który przeskoczył do czołówki był Chris Anker Sorensen (Saxo Bank Sungard), który dołączył do prowadzącej trójki na około 5km przed metą. Przewaga tej trójki nie była jednak wielka, a grupa Wigginsa, prowadzona przez jego kolegów z ekipy, traciła ledwie 10 sekund. Swoim atakiem Rodriguez doprowadził pozostałych kolarzy do czołówki.

Przez kilkaset kolejnych metrów kolarze atakowali naprzemiennie, ale żaden z ataków nie był skuteczny. W czołowej grupce jechała czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej plus Gesink i Pinot i taka sytuacja utrzymywała się do ostatniego kilometra wyścigu.

Na 700 metrów przed metą zdecydowany atak przypuścił Rodriguez, wczorajszy zwycięzca, i nie dał rywalom szans na reakcję. Hiszpan momentalnie odjechał od grupki, zyskując niewielką przewagę, którą zdołał jednak utrzymać do mety.

Grupę pościgową przyprowadził młody Pinot, a trzeci był Gesink. Wiggins ukończył etap na 10. miejscu, ze stratą 10 sekund do zwycięzcy, ale nie miał problemów z obroną koszulki lidera i zwyciężył tym samym w tegorocznej edycji Dauphine Libere.

Rafał Majka (Saxo Bank Sungard), Przemysław Niemiec (Lampre ISD) i Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale) ukończyli etap w grupie ze stratą 14 minut do zwycięzcy, a Michał Gołaś (Vacansoleil DCM) stracił ponad 24 minuty.

Wyniki 7. etapu:
1 Joaquin Rodriguez Oliver (SPA) Katusha Team 3:24:30
2 Thibaut Pinot (FRA) FDJ 0:00:07
3 Robert Gesink (NED) Rabobank Cycling Team
4 Jurgen Van Den Broeck (BEL) Omega Pharma-Lotto
5 Alexandre Vinokourov (KAZ) Pro Team Astana
6 Chris Anker Sörensen (DEN) Saxo Bank Sungard 0:00:10
7 Cadel Evans (AUS) BMC Racing Team
8 Kanstantsin Sivtsov (BLR) HTC-Highroad
9 Janez Brajkovic (SLO) Team RadioShack
10 Bradley Wiggins (GBR) Sky Procycling

44 Rafał Majka (POL) Saxo Bank Sungard 0:13:59

48 Przemysław Niemiec (POL) Lampre - ISD
...
50 Maciej Paterski (POL) Liquigas-Cannondale

113 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:24:38

Klasyfikacja generalna wyścigu:
1 Bradley Wiggins (GBR) Sky Procycling 26:40:51
2 Cadel Evans (AUS) BMC Racing Team 0:01:26
3 Alexandre Vinokourov (KAZ) Pro Team Astana 0:01:49
4 Jurgen Van Den Broeck (BEL) Omega Pharma-Lotto 0:02:10
5 Joaquin Rodriguez Oliver (SPA) Katusha Team 0:02:51
6 Christophe Kern (FRA) Team Europcar 0:03:05
7 Jean-Christophe Peraud (FRA) AG2R La Mondiale 0:03:30
8 Kanstantsin Sivtsov (BLR) HTC-Highroad 0:04:14
9 Janez Brajkovic (SLO) Team RadioShack 0:04:22
10 Thomas Voeckler (FRA) Team Europcar 0:04:31

29 Maciej Paterski (POL) Liquigas-Cannondale 0:24:58

34 Rafał Majka (POL) Saxo Bank Sungard 0:27:06

84 Przemysław Niemiec (POL) Lampre - ISD 0:54:32
85 Michał Gołaś (POL) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:55:27

Fot.: Sirotti