TdR: Udana ucieczka Brutta

Tour de Romandie (26.04-01.05.2011, World Tour, Szwajcaria)

Pavel Brutt (Katiusza) po długiej samotnej ucieczce został zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Romandie i objął prowadzenie w wyścigu.

Pavel Brutt (Katiusza) po długiej samotnej ucieczce został zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Romandie i objął prowadzenie w wyścigu. Brutt był jednym z kolarzy, którzy po zaledwie sześciu kilometrach jazdy odjechali od peletonu i utrzymali się na czele do mety. Razem z nim odjechali Jack Bobridge (Garmin – Cervelo), Oleksandr Kvachuk (Lampre ISD) i Branislaw Samoilau (Movistar).

Szybko odjechali od peletonu, który dał im tego dnia zbyt dużo swobody i jak się okazało, przeliczył się. Przewaga, która w pewnym momencie sięgnęła 13 minut, okazała się potem niemożliwa do odrobienia.

Po prawie 150 kilometrach jazdy strata peletonu, w którym pracowały ekipy Sky, BMC Racing, Liquigas-Cannondale i Euskaltel-Euskadi, która miała w swoich szeregach lidera, Jonathana Castroviejo.

Uciekinierzy rozpoczęli ataki na ostatnich podjazdach. Jako pierwszy zaatakował Kvachuk, ale na zjeździe z przedostatniego wzniesienia został doścignięty. Na finałowym podjeździe do Leysin, który zaczynał się na 8,5km przed metą, odjechali Brutt i Samoilau. Wspólnie pokonali pierwsze kilometry podjazdu, ale na ostatnich czterech kolarz Katiuszy zostawił rywala i samotnie minął linię mety, z przewagą 56 sekund nad Kvachukiem, który jeszcze zdołał wyprzedzić Samoilau na podjeździe. Czwarty był Bobridge, który zdołał zachować ledwie 36 sekund nad grupą faworytów, która wyłoniła się na ostatnim podjeździe. Na metę przyprowadził ją Damiano Cunego (Lampre ISD).