Martin nowym liderem rankingu UCI

Ranking UCI World Tour na 14.03.2011

Po zwycięstwie w wyścigu Paryż-Nicea, Tony Martin (HTC-Highroad) został nowym liderem rankingu światowego UCI.<br />

Niemiec, który nie był wcześniej sklasyfikowany w rankingu, wygrał drugą z tegorocznych etapówek w kalendarzu UCI World Tour i wyprzedził zwycięzcę Tour Down Under, Camerona Meyera. Dzięki zwycięstwie na czasówce i dwóch dniach spędzonych w koszulce lidera, Martin zdobył 108 punktów i zaledwie o 2 wyprzedza kolarza Garmin-Cervelo.

Czterech z pięciu najlepszych kolarzy Wyścigu ku słońcu wskoczyło dzięki temu do pierwszej dziesiątki rankingu. Czwarte miejsce zajmuje Andreas Kloeden (Radioshack), szósty jest Bradley Wiggins (Team Sky), a 8 Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi).

Matt Goss, jako jedyny z czołówki rankingu, który startował zarówno w TDU jak i Paryż-Nicea, mimo zwycięstwa etapowego spadł na trzecie miejsce ale jego strata do Camerona Meyera wynosi ledwie 3 punkty.

W klasyfikacji drużynowej na prowadzenie wysunęli się kolarze HTC-Highroad, którzy do tej pory zajmowali trzecie miejsce. Na podium awansowały także ekipy Team Sky (z czwartego miejsca) i Radioshack (z dziewiątego miejsca). Dotychczasowi liderzy, zespół Rabobank, zajmuje czwartą lokatę. Największy awans zanotowali kolarze Euskaltel-Euskadi, do tej pory nie sklasyfikowani, którzy dzięki dobrej postawie Samuela Sancheza zajmują siódmą lokatę.

Najlepszą nacją po dwóch wyścigach UCI World Tour są wciąż Australijczycy, którzy utrzymali prowadzenie w klasyfikacji narodowej. Kolarze z Antypodów o 63 punkty wyprzedzają Niemców, którzy dzięki Martinowi awansowali z piątego na drugie miejsce, i o 140 Brytyjczyków.