Martin bierze wszystko

Volta ao Algarve (16-20.02.2011, 2.1, Portugalia)

Tony Martin (HTC-Highroad) wygrał piąty etap Volta ao Algarve, czasówkę o długości 17,2km, i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu, wyprzedzając swojego drużynowego kolegę, Tejay van Garderena.

Tony Martin (HTC-Highroad) wygrał piąty etap Volta ao Algarve, czasówkę o długości 17,2km, i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu, wyprzedzając swojego drużynowego kolegę, Tejay van Garderena. Przed ostatnim etapem wyścigu losy końcowego zwycięstwa wcale nie były rozstrzygnięte, a szanse na zwycięstwo miało kilku kolarzy, m.in. Alberto Contador (Saxo Bank Sungard) – ubiegłoroczny zwycięzca, lider wyścigu Stephen Cummings (Team Sky), czy kolarze HTC-Highroad, Tony Martin i Tejay van Garderen.

Różnice pomiędzy tymi czterema kolarzami wynosiły najwięcej 12 sekund i wiadomo było, że o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej przesądzi czasówka, kończąca rywalizację w tegorocznej edycji wyścigu.

17,2km z Lagoa do Portimao najszybciej pokonał Martin, który uzyskał czas 20:53. Pozostali kolarze z czołowej czwórki pojechali znacznie gorzej od Niemca i dzięki temu mógł się on cieszyć ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce na etapie zajął Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM), który stracił do Martina 5 sekund, a trzeci był Tiago Machado z Radioshack ze stratą 26 sekund. W czołowej 10. etapu znalazło się aż trzech kolegów Portugalczyka. Dopiero 15. miejsce zajął Alberto Contador (Saxo Bank Sungard), który przed etapem tracił do Cummingsa 6 sekund, ale po słabym występie spadł na czwarte miejsce.

W klasyfikacji generalnej Martin o 32 sekundy wyprzedził van Garderena i o kolejnych 7 Westrę. Najlepszy z kolarzy CCC Polsat, Jose Mendes, był w generalce 37.