Pereiro po stronie Contadora

Hiszpan uważa, że jego rodak nie zdoła się obronić

Oscar Pereiro, zwycięzca Tour de France z 2006 roku, stwierdził, że Alberto Contador będzie kolejnym zawieszonym za doping kolarzem, któremu nie uda się dowieść swojej niewinności.

„To bardzo skomplikowana sprawa, ale uważam, że Contador jest niewinny” – powiedział Pereirio agencji informacyjnej EFE podczas poniedziałkowej prezentacji ekipy Movistart, w której Hiszpan – jeszcze pod nazwą Caisse d’Epargne – wygrywał Tour de France. „Nie można być pół winnym, a pół nie. Albo jest wina albo jej nie ma, a w tym przypadku naprawdę ciężko cokolwiek powiedzieć” –dodał Pereirio, który po zakończeniu kariery w ubiegłym roku rozpoczął przygodę z piłką nożną i gra w trzecioligowym klubie. 

Hiszpan obawia się, że jego rodak, zwycięzca Wielkiej Pętli z ubiegłego sezonu, zostanie niesłusznie zdyskwalifikowany – „trudno będzie mu udowodnić swoją niewinność” – stwierdził.

W organizmie Contadora wykryto w trakcie drugiego dnia przerwy w TdF klenbuterol, środek używany w hodowli bydła, ale także mogący poprawić pracę oskrzeli. Hiszpan tłumaczył, że śladowe ilości klenbuterolu, jakie wykryło laboratorium WADA, pochodziło z mięsa, które dzień wcześniej zjadł Hiszpan.

Niedawno Hiszpański Królewski Związek Kolarski zaproponował karę rocznego zawiesznia dla Contadora. Hiszpan zamierza przedstawić dowody swojej niewinności, a jeśli to nie przekona RFEC ani UCI, zapowiedział odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Fot.: Sirotti