Stybar obronił tytuł

Mistrzostwa Świata CX (29-30.01.2011,CM, Sankt Wendel, Niemcy) Wyścig elity mężczyzn

Zdenek Stybar obronił tytuł Mistrza Świata w przełajach, wygrywając wyścig elity mężczyzn w Sankt Wandel. Drugie miejsce, zajął Belg Sven Nys, który po raz siódmy ukończył MŚ na podium. <br />

Stybar minął linię mety samotnie, z przewagą 18 sekund nad Nysem, z którym wcześniej jechał razem na czele. Trzecie miejsce zajął Kevin Pauwels (Belgia) atakując na ostatnich metrach z grupki pościgowej. Dobrze pojechał Mariusz Gil, który zajął 19. miejsce.

Stybar od ósmego okrążenia samotnie jechał na prowadzeniu, po tym jak Nys, z którym wcześniej prowadził, złapał gumę i stracił kontakt z Czechem. Dla Nysa był to kolejny w tym sezonie defekt, który przeszkodził mu w walce o zwycięstwo. Natomiast Czech niezagrożony minął linię mety i obronił tytuł wywalczony przed rokiem w czeskim Taborze.

***

Podobnie jak w poprzednich wyścigach na MŚ, po starcie peleton mocno się rozciągnął, a żaden z zawodników nie mógł zyskać przewagi. Sven Nys, Zdenek Stybar, Steve Chainel (Francja), Pauwels czy Tom Meeusen (Belgia) znaleźli się z przodu nadając tempo wyścigu. Aktywny był Stybar, który w połowie okrążenia wyszedł na czoło, podkręcając tempo. Za Czechem podążała grupa belgów – Nys, Meeusen, Pauwels, Vantornout. Nie było z przodu Mistrza Świata z 2009 roku, Nielsa Alberta, który miał słaby początek.

Akcja Stybara rozerwała nieco peleton i na koniec pierwszej rundy na prowadzeniu jechała grupka siedmiu kolarzy – Nys, Meeusen, Stybar, Chainel, Pauwels, Vantornout i Jonathan Page (USA), a spora grupa pościgowa traciła 5 sekund. Mariusz Gil jechał w okolicach 30. miejsca.

Belgowie przeszli do ataku – Meeusen odskoczył po technicznej sekcji, ale Stybar nie dał się zaskoczyć. Kolarze na prowadzeniu często się zmieniali, a różnice pomiędzy grupkami nie były duże. Pecha miał Albert, który po słabym starcie na drugiej rundzie złapał gumę i praktycznie stracił szanse na zwycięstwo – pod koniec drugiego okrążenia tracił już 45 sekund do prowadzącej grupki kilkunastu kolarzy.

Niedługo potem Stybar, Nys i Philipp Walsleben (Niemcy) odskoczyli do reszty stawki i zyskiwali 6 sekund nad grupą pościgową, w której byli Pauwels, Vantornout i Marco Aurelio Fontana (Włochy). Nys niezbyt chętnie nadawał tempo i na kolejnej, czwartej rundzie grupki się zeszły. W tym momencie grupka Mariusza Gila traciła 33 sekundy, a Polak jechał w okolicach 15. miejsca.

W połowie wyścigu zaatakował Stybar i jedynie Nys był w stanie utrzymać tempo Czecha. Rozpoczynając szóstą rundę dwójka liderów miała już 7 sekund przewagi nad Walslebenem, Pauwelsem i Vantornoutem i 16 nad Fontaną.

Pościg za liderami prowadził Walsleben, Vantornout i Pauwels jechali za plecami Niemca, a liderzy powiększali swoją przewagę do ponad 20 sekund.

Gdy wydawało się, że dwójka Nys i Stybar stoczą bezpośredni pojedynek o zwycięstwo, Nys złapał gumę i stracił szanse na złoto. Belg szybko stracił kilkanaście sekund do Stybara i pomimo zmiany roweru nie udało mu się zniwelować strat.

Gdy Stybar rozpoczynał przedostatnie okrążenie sytuacja na czele była już praktycznie ustalona. Nys tracił do Stybara 20 sekund, a grupa pościgowa już ponad minutę.

Ostatnie okrążenie także nie przyniosło żadnych zmian. Stybar jechał pewnie i utrzymywał mocne tempo, Nys nie był w stanie odrobić strat. Czech minął linię mety niezagrożony, ciesząc się ze zwycięstwa na długo przed kreską. Nys, który w 2005 roku właśnie w Sankt Wendel wywalczył swój jedyny do tej pory tytuł Mistrza Świata, po raz kolejny musiał uznać wyższość rywala. Belg stracił do Stybara 18 sekund. Finisz po trzecie miejsce wygrał Pauwels, który na ostatnim kilometrze zaatakował z grupki pościgowej.

19. miejsce zajął Mariusz Gil, który stracił do zwycięzcy 2.54. Tuż za Polakiem na metę przyjechał Mistrz Świata XC, Jose Antonio Hermida. Dopiero 24. był Albert, a Marek Cichosz 35.