Bez rewelacji w pierwszym dniu PŚ

Torowy Puchar Świata #1 (02-04.12.2010, CDM, Melbourne, Australia)

Bez medalu, a jedynie z dwoma lokatami w pierwszej dziesiątce nasi reprezentanci zakończyli pierwszy dzień zmagań podczas inauguracyjnych zawodów torowego Pucharu Świata w australijskim Melbourne.

Bez medalu, a jedynie z dwoma lokatami w pierwszej dziesiątce nasi reprezentanci zakończyli pierwszy dzień zmagań podczas inauguracyjnych zawodów torowego Pucharu Świata w australijskim Melbourne. Tegoroczna edycja Pucharu Świata, zainaugurowana dziś w Melbourne, rozpoczyna kwalifikacje do igrzysk Olimpijskich w Londynie. Do Australii poleciało ośmiu naszych reprezentantów, lecz żaden z nich nie zdołał przebić się do czołówki swoich konkurencji.

Od tego roku zawody Pucharu Świata rozgrywane są według programu Igrzysk Olimpijskich, co skutkowało zrównaniem liczby konkurencji męskich i żeńskich di pięciu. Uprzywilejowani zostali sprinterzy, natomiast konkurencje zabrano specjalistom od jazdy na czas. W związku z tymi zmianami, pierwszego dnia PŚ rozegrano omnium, Madison i sprint drużynowy mężczyzn, a panie walczyły w konkurencjach drużynowych – sprincie i wyścigu na dochodzenie.

Już podczas kwalifikacji naszym zawodnikom nie szło najlepiej. W omnium Rafał Ratajczyk po trzech konkurencjach zajmuje dopiero 16. miejsce, w sprincie na 200 metrów plasując się na 12. pozycji, w wyścigu punktowym na 14., a w wyścigu australijskim na 13. miejscu. Stawce przewodzi Shane Archbold (Nowa Zelandia), przed Edem Clancy (Wielka Brytania) i Zacharym Bellem (Kanada).

W Madisonie zwyciężyli jedni z faworytów – gospodarze Cameron Meyer i Leigh Howard, którzy jako jedyna drużyna zdołali nadrobić okrążenie nad rywalami, i choć wyścig ukończyli na 7. miejscu, z 10 punktami, to znakomita jazda zespołowa pozwoliła im na sięgnięcie po złoto. Drugie miejsce, z 14 punktami na koncie, zajęli Nowozelandczycy (Gate, Simpson), a trzecie Holendrzy (Stopler, Schep).

Znakomicie rozpoczęli rywalizację brytyjscy sprinterzy, którzy zapowiadali walkę o pierwsze miejsce i punkty do kwalifikacji. Wyspiarze, w składzie Chris Hoy, Matt Crampton i Jason Kenny, zdemolowali wręcz rywali, zarówno w kwalifikacjach, jak i finałach, jako jedyni uzyskując czas poniżej 44 sekund. W pierwszej rundzie sprintu drużynowego w pokonanym polu pozostawili Nowozelandczyków, Niemców i Australijczyków z Team Jayco, a w finale potwierdzili swoją dominację, po raz kolejny uzyskując czas lepszy od reprezentantów Nowej Zelandii. Swój wynik z kwalifikacji poprawili natomiast kolarze Team Jayco, którzy w biegu o brązowy medal wyprzedzili Niemców.
Polacy zakończyli swój udział w tej konkurencji na kwalifikacjach – Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński z czasem 44.948 zajęli dopiero 10. lokatę, choć do piątych Japończyków zabrakło im zaledwie 0,2 sekundy.

Sprint drużynowy dość niespodziewanie wygrały Jinjie Gong i Lin Junhong, przed faworyzowanymi Brytyjkami – Victorią Pendleton i Jessicą Varnish. Chinki już w kwalifikacjach uzyskały najlepszy czas, o ponad 0,1 sekundy lepszy od Brytyjek, a w finale nie tylko poprawiły swój wynik, lecz także słabszy wyścig pojechały Brytyjki, co sprawiło, że Chinki mogły cieszyć się ze złota. Brązowy medal przypadł w udziale Francuzkom – Sandie Claire i Clarze Sanchez, które utrzymały swoją pozycję z kwalifikacji. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Katherine Bates, Sarah Kent i Josephine Tomic zdobyły pierwszy tego dnia złoty medal dla Australii, zwyciężając w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Australijki w kwalifikacjach minimalnie wyprzedziły Niemki, jednak w biegu o złoto wygrały zdecydowanie, uzyskując czas zbliżony do rekordu świata. Brąz zdobyły Nowozelandki, które w wyścigu o trzecie miejsce pokonały Kanadyjki. Polki, w składzie Edyta Jasińska, Katarzyna Pawłowska i Małgorzata Wojtyra, zajęły 10. miejsce w kwalifikacjach.