Końcówka dla Farrara

65. Vuelta a Espana (28.08 - 19.09.2010, HIS, Hiszpania), etap 21. - San Sebastien de los Reyes - Madrid 85km

Tyler Farrar po sprinterskim finiszu wygrał 21., ostatni etap Vuelta a Espana, wyprzedzając na mecie Marka Cavendisha i Allana Davisa. Brytyjczyk z HTC-Columbia mimo porażki został zwycięzcą klasyfikacji punktowej wyścigu.<br />

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej 65. edycji wyścigu został Włoch Vincenzo Nibali (Liquigas – Doimo). Nibali objął prowadzenie w wyścigu (po raz drugi) po 17. etapie i do mety dowiózł 43-sekundową przewagę nad Ezequielem Mosquerą (Xacobeo Galicia). Trzecie miejsce w wyścigu zajął młody Słowak, Peter Velits (HTC-Columbia).

Podium 65. VaE

Ostatni etap z metą w Madrycie był etapem przyjaźni, a najważniejsze klasyfikacje wyścigu były już praktycznie rozstrzygnięte. Jedyną niewiadomą pozostawało zwycięstwo w klasyfikacji punktowej, o które walczyli Mark Cavendish (HTC-Columbia) i Tyler Farrar (Garmin – Transitions) i których dzieliło 12 punktów.

***

Liczący ledwie 85km etap zdominowała ucieczka piątki kolarzy, którzy po 14 kilometrach odłączyli się od zasadniczej grupy. Dominik Roels (Milram), Javier Ramirez (Andalucia-Cajasur), Jurgen Van Goolen (Omega Pharma-Lotto), Olivier Kaisen (Omega Pharma-Lotto) i Gonzalo Rabunal (Xacobeo Galicia) bardzo długo utrzymywali się na czele, a ich przewaga sięgnęła ledwie minuty i skazani byli na porażkę. Ekipy sprinterów, HTC-Columbia, Quick Step i Garmin-Transitions nadawały tempo w peletonie i na 14km doścignęły ucieczkę. Do mety kolarze mieli jeszcze dwie rundy do pokonania.
Na 6km przed metą Greg Van Avermaet (Omega Pharma – Lotto) postanowił jeszcze poszukać swojej szansy w ataku, ale i on, także za sprawą ekipy Liquigas – Doimo, został doścignięty, a sprinterzy szykowali się już do finałowej rozgrywki.

Na finiszu zacięty bój stoczyli Cavendish i Farrar. Brytyjczyk miał do pomocy Matta Gossa, natomiast Amerykanin był osamotniony, ale lepiej ustawiony na ostatnich metrach, za plecami Allana Davisa (Astana).

Cavendish jako pierwszy rozpoczął finisz, na 200 metrów wychodząc z koła Gossa, ale Brytyjczyk nie miał wystarczającej prędkości, by wyprzedzić szarżującego lewą stroną Farrara. Amerykanin odniósł drugie w tym wyścigu zwycięstwo. Drugi był Cavendish, który dzięki temu obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej, a trzeci Allan Davis.

Mosquera, Nibali i Velits

W klasyfikacji generalnej nie zaszły żadne zmiany – zwycięzcą wyścigu został Vincenzo Nibali (Liquigas – Doimo), przed Ezequielem Mosquerą (Xacobeo Galicia) i Peterem Velitsem (HTC-Columbia). Zwycięzcą klasyfikacji górskiej został po raz trzeci z rzędu David Moncoutie (Cofidis), natomiast najaktywniejszym kolarzem był Joaquin Rodriguez (Katiusza).