Gorycka z brązowym medalem MŚ!

Mistrzostwa Świata XC (01-05.09.2010, Mont-Saint-Anne, Kanada)

Paula Gorycka zajęła trzecie miejsce w wyścig kobiet do lat 23 podczas rozgrywanych w Kanadzie Mistrzostwach Świata XC. 9. miejsce zajęła Katarzyna Solus-Miśkowicz, dzięki czemu polska jako jedyny kraj miał dwie zawodniczki w pierwszej dziesiątce wyścigu. <br />

Złoto wywalczyła Szwedka Alexandra Engen, która po zaciętym pojedynku na ostatniej rundzie odjechała Brytyjce Annie Last. Trzy minuty za zwyciężczynią przyjechała Paula Gorycka (CCC Polkowice), która dopiero na ostatnich kilometrach awansowała na medalowe miejsce, choć kilka razy jej przewaga była zagrożona. Na 9. miejscu, po bardzo równej jeździe, zameldowała się druga z naszych reprezentantek – Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyklo Korona Kielce) i dopełniła znakomity występ naszych zawodniczek – Polska jako jedyny kraj zajął dwa miejsca w pierwszej dziesiątce.

Prawie 40 zawodniczek startujących w wyścigu do lat 23 miało do pokonania cztery okrążenia, poprzedzone rundą rozbiegową. Runda liczyła 4,8km, co łącznie dawało prawie 20km.

***

Po rundzie rozbiegowej na 5. miejscu jechała Paula Gorycka. Polka miała 14 sekund straty do pierwszej zawodniczki - Vivienne Meyer (Szwajcaria) i kilka sekund straty do pozostałych rywalek, natomiast jadąca za nią Barbara Benko (Węgry) traciła już 18 sekund. Na 12. miejscu na pierwszą rundę wjechała Katarzyna Solus-Miśkowicz, której strata do liderek wynosiła ponad pół minuty.

W połowie pierwszego okrążenia na prowadzenie wyszła Brytyjka Annie Last, za nią pojedynczo jechały rywalki, wciąż piątą lokatę utrzymywała Gorycka. Niestety na końcówce pierwszej rundy zawodniczka CCC Polkowice miała upadek, co kosztowało ją utratę kontaktu z czołówką, choć udało jej się szybko pozbierać i utrzymać piątą lokatę. Jej przewaga nad Benko, którą zdołała wyrobić wcześniej, spadła jednak do 20 sekund. Różnice w czołowej czwórce robiły się już coraz większe i na koniec pierwszego okrążenia Last prowadziła z przewagą 40 sekund nad trójką Tanja Zakelj (Słowenia), Meyer i Alexandra Engen (Szwecja). Gorycka wciąż jechała piąta, natomiast Solus-Miśkowicz awansowała na 10. miejsce.

Druga runda przyniosła niewielkie zmiany w czołówce. Wciąż na prowadzeniu jechała Last, natomiast na drugie miejsce awansowała Engen. Gorycka utrzymała swoje miejsce, ale udało jej się zniwelować straty do jadącej wtedy na czwartej pozycji Meyer do kilku sekund. Swoją pozycję zachowała też Solus-Miśkowicz.

Kolejne kilometry to dobra jazda Goryckiej, która przesunęła się na czwartą pozycję i odrabiała straty do rywalek jadących na medalowych pozycjach. Zaciętą walkę o pierwsze miejsce toczyły Engen i Last, które teraz jechały razem. Ich przewaga nad Zakelj wynosiła już ponad dwie minuty, kilkanaście sekund za nią jechała Gorycka, która miała minutę przewagi nad Szwajcarką Kathrin Stirnemann.

Ostatnia runda była bardzo dramatyczna. Polka, która jechała coraz lepiej i doszła Zakelj, znów zaliczyła upadek i straciła kilkanaście sekund do rywalki. Szybko jednak pozbierała się i znów doszła do Słowenki. Szybko odjechała jej i gdy wydawało się, że już pewnie zmierza po medal, zaliczyła kolejny upadek! Mimo to zdołała utrzymać kilkanaście sekund przewagi i dojechała ostatecznie na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal! Na 9. miejscu wyścig ukończyła Katarzyna Sollus Miskowicz. Rywalizację kobiet do lat 23 wygrała Szwedka Engen, która na o 43 sekundy wyprzedziła Last.