PŚ: triumf Pendrel i Absalona

Puchar Świata XC #3 (23.05.2010, CDM, Offenburg, Niemcy)

Catherine Pendrel (Luna) i Julien Absalon (Orbea) triumfowali w trzeciej edycji Pucharu Świata XC, rozegranego w niemieckim Offenburgu. 14. miejsce wśród pań zajęła Anna Szafraniec (JBG2 Professional Team). <br />

Pendrel, razem ze swoją koleżanką klubową, Georgią Gould, odjechały od reszty stawki już krótko po starcie i utrzymały swoją przewagę przez kolejnych pięć okrążeń, do końca wyścigu. Jedyną zawodniczką, która była w stanie im zagrozić, była Ester Suss (Szwajcaria), jednak nie była w stanie odrobić kilkunastosekundowej straty, dzielącej ich od rywalek. Pendrel natomiast, po trzeciej rundzie, odjechała swojej koleżance i z przewagą 28 sekund jako pierwsza minęła linię mety.

Na 14. miejscu rywalizację ukończyła Anna Szafraniec (JBG2 Professional Team), która przez cały wyścig plasowała się w połowie drugiej dziesiątki, przyjeżdżając na metę tuż za liderką Pucharu Świata, Willow Koerber (Subaru – Gary Fisher).

Magdalena Sadłecka pojechała najlepiej z zawodniczek CCC Polkowice, zajmując 33. miejsce, 35. była Aleksandra Dawidowicz, a 43. Paula Gorycka, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji zawodniczek do lat 23. Maja Włoszczowska nie startowała z powodu choroby.

W rywalizacji mężczyzn na tron powrócił Julien Absalon. Po dwóch poprzednich nieudanych startach, tym razem pozbawił rywali złudzeń, wygrywając pewnie trzecią edycją PŚ. Kolarz Orbei na prowadzenie wyszedł na samym początku wyścigu, jadąc przez pierwsze dwa okrążenia razem z Nino Schurterem (Scott – Swisspower). Potem jednak Francuz zgubił Szwajcara i na kolejnych pięciu rundach powiększał swoją przewagę, która na mecie urosła do 49 sekund, właśnie nad Schurterem. Trzecie miejsce zajął Jaroslav Kuhlavy (Rubena – Birrel – Specialized). Najlepiej z Polaków pojechał Adrian Brzózka (JBG2 Professional MTB Team), tracąc do zwycięzcy 2 okrążenia i zajmując 106. miejsce w stawce 228 zawodników. 111. był Kornel Osicki (JBG2 Professional MTB Team), natomiast Marek Konwa (Elettroveneta-Corratec), jadąc z początku w okolicach 25. miejsca, nie ukończył zawodów.

Dzień wcześniej Bartek Wawak (JBG2 Professional MTB Team) zajął 38. miejsce w wyścigu juniorów.