TMŚ: Polacy daleko

Torowe Mistrzostwa Świata (24-28.03.2010, CDM, Kopenhaga), dzień 3.

Australijczycy po raz kolejny okazali się najlepszą nacją podczas torowych Mistrzostw Świata w Kopenhadze. W najbardziej prestiżowej konkurencji, wyścigu drużynowym na dochodzenie, pokonali Brytyjczyków i Nowozelandczyków.<br />

Natomiast Bellinda Goss zajęła trzecie miejsce w scratchu. Szósta w tej konkurencji była Małgorzata Wojtyra.

Trzeciego dnia Mistrzostw Świata na torze w Ballerup rozegrano ledwie trzy konkurencje, lecz emocji nie brakowało. Najpierw panowie walczyli w wyścigu na 1km i drużynowym na dochodzenie. Panie zaś walczyły w scratchu i kwalifikacjach sprintu drużynowego.

W wyścigu na kilometr bardzo zacięty, choć nie bezpośredni, pojedynek stoczyli Michael D’Almeida (Francja) i Teun Mulder (Holandia). Mulder już w połowie rywalizacji postawił bardzo wysoko poprzeczkę, uzyskując wynik 1:00.341. Startujący za nim ani Stefan Nimke (Niemcy), ubiegłoroczny Mistrz Świata, ani Michael D’Almeida, nie byli w stanie poprawić jego rezultatu, choć bardzo blisko był D’Almeida (0:01:00.884).Trzecie miejsce zajął Francuz Francois Pervis, a więc podium wyglądało dokładnie tak samo, jak w 2008 roku. Mulder ustanowił też nowy rekord świata. Adrian Tekliński zajął w tej konkurencji 18. miejsce, uzyskując czas 0:01:03.568, a Kamil Kuczyński był 11, z wynikiem 0:01:03.056.

Wyścig drużynowy mężczyzn na dochodzenie jeszcze przed kwalifikacjami zapowiadał się jako walka Brytyjczyków, Duńczyków, Nowozelandczyków i Australijczyków. Z tych drużyn każda miała szansę na złoty medal. Już kwalifikacje potwierdziły, że stawka jest bardzo wyrównana. Najlepszy wynik zdecydowanie uzyskali Brytyjczycy, o ponad sekundę wyprzedzając Australijczyków. Ci zaś, z kolei, byli minimalnie szybsi od Nowozelandczyków i to oni mieli walczyć w finale z Wyspiarzami. Najsłabiej pojechali Mistrzowie Świata z Pruszkowa, Duńczycy, którzy uzyskali czas gorszy od Nowozelandczyków o 4 sekundy. W finale jednak młody skład Australii pojechał znakomicie, choć Brytyjczycy także uzyskali znakomity rezultat. Kolarze z Antypodów prowadzili od samego startu, choć wyspiarze mocno naciskali. Ostatecznie jednak Meyer, Bobridge, Hepburn i Denis obronili prowadzenie i na metę wjechali z czasem 0:03:55.654, ledwie 0,152 szybciej niż Brytyjczycy. W walce o brązowy medal Nowozelandczycy znów okazali się lepsi od gospodarzy, którzy tego dnia w ogóle nie przypominali ubiegłorocznych Mistrzów Świata.

W scratchu o medal walczyła Małgorzata Wojtyra i Polka zajęła przyzwoite, szóste miejsce, z wyścigu na kreskę zwycięsko wyszła Francuzka Pascale Jeuland. Spory wpływ na ostateczne wyniki miała kraksa, do jakiej doszło na siedem okrążeń przed metą. Uczestniczyła w niej m.in. Bellinda Goss (Australia), jednak zdołała dołączyć do peletonu i finiszować jeszcze na trzecim miejscu. Złoty medal przypadł właśnie Jeuland, natomiast druga była Kubanka Yumari Gonzalez Valdivieso.

Tego dnia rozegrano też kwalifikacje sprintu, w którym o medale panie walczyć będą jutro. Do półfinałów awansowały faworytki – Simona Krupeckaite (Litwa) i Schuang Guo (Chiny), a w drugiej parze walczyć Anna Meares (Australia) i Victoria Pendleton (Wielka Brytania). W wyścigu startowała też Renata Dąbrowska, która jednak zajęła 25. miejsce w kwalifikacjach i nie awansowała do dalszej rundy.