Program Omnium ustalony

UCI dokonała zmian

Drukuj

Międzynarodowa Unia Kolarska zmieniła program Omnium, który ma być jedną z dyscyplin torowych podczas przyszłych Igrzysk Olimpijskich, rozgrywanych w 2012 roku w Londynie.<br />

Międzynarodowa Unia Kolarska zmieniła program Omnium, który ma być jedną z dyscyplin torowych podczas przyszłych Igrzysk Olimpijskich, rozgrywanych w 2012 roku w Londynie.
Nowy format tej konkurencji wiąże się bezpośrednio ze zmianami w programie kolarstwa torowego, które UCI, razem z Międzynarodowym komitetem Olimpijskim, wprowadziła 10 grudnia. Przypomnijmy, że decyzją obu stron zrównano liczbę konkurencji kobiet i mężczyzn do pięciu. To z kolei wiązało się z wykluczeniem niektórych dotychczasowych konkurencji (m.in. wyścigów indywidualnych na dochodzenie), a w konsekwencji także ostrymi protestami środowiska kolarskiego.

Mimo to Unia i MKOl przeforsowały zmiany, wprowadzając do programu m.in. właśnie Omnium, czyli wielobój. Teraz UCI zatwierdziła także nowy format tej konkurencji. Dotychczas Omnium składało się z pięciu wyścigów (sprint na 200 metrów, wyścigu na 1km/500 metrów, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig punktowy, scratch), natomiast podczas IO w Londynie będzie to sześć – postanowiono włączyć do tej konkurencji wyścig australijski(oryg. Elimination Race), w którym rywalizować będzie 24 kolarzy, a ostatni zawodnik po każdych dwóch okrążeniach odpadnie z rywalizacji. Dodatkowo sprint na 200 metrów został zastąpiony wyścigiem na 250 metrów ze startu lotnego.