Torowe MP: PTC prowadzi w tabeli medalowej

Torowe Mistrzostwa Polski 2009 (11-13.09.2009, Pruszków)

Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Polski elity w kolarstwie torowym, które do niedzieli będą rozgrywane w Pruszkowie na welodromie BGŻ Arena. W piątek rozegranych zostało 6 finałów i tyleż rozdano kompletów medali.<br />

W piątek o godzinie 16:00 nastąpiło również oficjalne rozpoczęcie mistrzostw, ale jeszcze przed południem zostały rozegrane pierwsze biegi eliminacyjne w wyścigach na dochodzenie oraz w keirinie.

W sesji popołudniowej pierwszego dnia, rozegrane zostały finały w konkurencjach: keirin, wyścigi indywidualne na dochodzenie (3000m kobiet i 4000m mężczyzn) oraz wyścig na 500 (kobiety) i 1000 (mężczyźni) metrów ze startu zatrzymanego na czas.

W keirinie kobiet całe podium przypadło zawodniczkom PTC Pruszków. Mistrzostwo Polski i złoty medal zdobyła Renata Dąbrowska, wicemistrzostwo kraju i srebro wywalczyła Natalia Rutkowska, a brązowym medalem musiała się zadowolić Aleksandra Drejgier.

W keirinie mężczyzn prym wiedli natomiast zawodnicy ALKS Stal Grudziądz, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Koszulkę mistrza Polski oraz złoty medal na podium założył Adrian Tekliński, a srebrny medal jego klubowy kolega Łukasz Kwiatkowski. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Kamil Kuczyński reprezentujący PTC Pruszków. Szóste miejsce w tej konkurencji zajął Damian Zieliński (MKS CALBUD GRYF Szczecin), który wraca do rywalizacji bo dłuższej przerwie.

Aleksandra Drejgier (PTC Pruszków) po brązowym medalu w keirinie, w pięknym stylu wywalczyła złoty krążek w rywalizacji kobiet na 500 metrów z czasem 36.889. Wicemistrzynią kraju w tej specjalności została jej klubowa koleżanka Renata Dąbrowska - 37.285, a brąz wywalczyła Katarzyna Pawłowska (UKS JEDYNKA LIMARO KÓRNIK) - 38.664.

Mężczyźni swoją próbę z czasem toczyli na dystansie 1000 m. Faworytem tej konkurencji był niewątpliwie jej późniejszy triumfator - Kamil Kuczyński (PTC Pruszków). Kuczyński dystans pokonał w czasie 1:03.558.Srebrny medal wywalczył Adrian Tekliński (ALKS Stal Grudziądz) - 1:04.023. Brązowy krążek wywalczył kolejny zawodnik z Grudziądza - Dawid Hirsh (1:06.947).

Warto wspomnieć także o kolarzu, który chciał zmierzyć się z najlepszymi torowcami w Polsce. W tej konkurencji wystartował również zawodnik niezrzeszony w żadnym klubie. Wiesław Rowicki zajął wprawdzie ostatnie miejsce, uzyskując czas 1:21.608, ale jego postawa warta jest zaznaczenia. Oby więcej takich śmiałków.

Pierwszego dnia zawodów, mistrzem Polski został także jeden z najlepszych polskich kolarzy torowych, medalista mistrzostw świata i uczestnik Igrzysk olimpijskich Rafał Ratajczyk. Popularny "Rataj" zwyciężył w indywidualnej konkurencji 4000 metrów na dochodzenie. Zawodnik MKS CALBUD GRYF Szczecin w finale pokonał Piotra Kasperkiewicza (KTK Kalisz).
W wyścigu o brązowy medal zmierzyli się dwaj kolarze ALKS Stal Grudziądz. Grzegorz Stępniak pokonał swojego kolegę Dawida Głowackiego i zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski.

Medale rozdano także w rywalizacji kobiet na 3000 metrów. Mistrzynią Polski została Edyta Jasińska (MKS-EMDEK-BUDOPOL Bydgoszcz), która pokonała w finale Katarzynę Pawłowską (UKS JEDYNKA LIMARO KÓRNIK). W wyścigu o brązowy medal zmierzyły się Paulina Cywińska (ALKS Stal Grudziądz) z Magdaleną Zamolską (UKS JEDYNKA LIMARO KÓRNIK). Brąz wywalczyła kolarska grudziądzkiego klubu.

W klasyfikacji medalowej po 1. dniu prowadzi PTC Pruszków (3 złote medale, 2 srebrne, 2 brązowe). Na drugiej pozycji plasuje się ALKS Stal Grudziądz (1, 2, 3). Trzecie miejsce ex aequo, z jednym medalem na koncie, ale za to złotym zajmują: Miejski Klub Sportowy CALBUD GRYF Szczecin oraz MKS-EMDEK-BUDOPOL Bydgoszcz.

Wiele emocji zapowiada drugi dzień walki o tytuły mistrza Polski. Zobaczymy widowiskowy finał sprintu oraz wyścigu punktowego. O medale powalczą również drużyny w wyścigu na 3000 (kobiety) i 4000 (mężczyźni) metrów.

Podczas ostatniego dnia rywalizacji przewidziano finały sprintu drużynowego oraz madisonu. Ostatnimi finałami wśród kobiet i mężczyzn będzie popularny wyścig "na kreskę" czyli scratch.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na mistrzostwa - wstęp wolny!