Boasson Hagen wygrywa Eneco

5. Eneco Tour (18-25.08.2009, Pro Tour, Belgia-Holandia), etap 7., Amersfoort 13.1km

Edvald Boasson Hagen (Columbia HTC) wygrał 7., ostatni etap Eneco Tour 13-kilometrową czasówkę i przypieczętował tym samym swoje zwycięstwo w piątej edycji wyścigu. Norweg o 45 sekund wyprzedził Sylvaina Chavanela z Quick Step.<br />

Edvald Boasson Hagen (Columbia – HTC) wygrał 7., ostatni etap Eneco Tour – 13-kilometrową czasówkę i przypieczętował tym samym swoje zwycięstwo w piątej edycji wyścigu. Norweg o 45 sekund wyprzedził Sylvaina Chavanela z Quick Step.
Jeszcze przed startem tego etapu z wyścigu wycofał się Tyler Farrar (Garmin – Slipstream), którzy przez cztery etapy jechał w koszulce lidera, a teraz zajmował drugie miejsce, ze stratą 21 sekund do Boassona Hagena. Amerykanin przygotowuje się do Vuelta a Espana i zamierza nieco zregenerować siły przed tym wyścigiem.

Eneco Tour rozpoczął się i kończył czasówką, jednak tym razem kolarze do pokonania mili 13,1 km, w porównaniu do 4,8km z prologu. Wtedy to wygrał Chavanel, natomiast Boasson Hagen zajął ósme miejsce.

Dziś jednak nie było mocnych na Norwega. Biała koszulka lidera najwyraźniej dodała mu sporo sił, gdyż młody kolarz Columbii jak sam też przyznał, pojechał znakomitą czasówkę.
Boasson Hagen i tym razem mógł liczyć na swoich kolegów z drużyny. Tony Martin, który startował wcześniej, ustanowił nowy najlepszy czas, 16:37, a dzięki temu Boasson Hagen miał dobre porównanie z punktów pomiarowych na trasie, kiedy jako ostatni rozpoczynał swoją próbę.

Na dość trudnej technicznie (i deszczowej) trasie, dobre wyniki zanotowali dwaj kolarze z Rabobanku, Sebastian Langeveld (16:11) i Maarten Tjallingii (16:12), jednak mimo to musieli uznać wyższość Norwega z Columbii, który na metę przyjechał z czasem 16:07.

Czwarte miejsce zajął Sylvain Chavanel (Quick Step), jednak wystarczyło to do zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. Na trzecie miejsce, dzięki dobrej postawie na czasówce, wskoczył Langeveld.

Zwycięstwo Boassona Hagena to już 71. zwycięstwo kolarzy Columbii w tym sezonie.