Astarloza stosował EPO

Bask wpadł podczas czerwcowej kontroli

Drukuj

Zwycięzca 16. etapu Tour de France, Mikel Astarloza z ekipy Euskaltel Euskadi, został złapany na stosowaniu dopingu. Kontrola przeprowadzona jeszcze w czerwcu wykazała w jego organizmie EPO.<br />

Zwycięzca 16. etapu Tour de France, Mikel Astarloza z ekipy Euskaltel Euskadi, został złapany na stosowaniu dopingu. Kontrola przeprowadzona jeszcze w czerwcu wykazała w jego organizmie EPO.
Badania przeprowadzone 26 czerwca, na tydzień przed Tour de France poza zawodami, wykazały w organizmie Baska obecność EPO. Po ujawnieniu tej informacji, Międzynarodowa Unia Kolarska postanowiła wstępnie zawiesić Astarlozę. Teraz decyzję o jego ukaraniu ma podjąć Hiszpański Królewski Związek Kolarski (RFEC).

Ekipa Baska, Euskaltel Euskadi, nie zamierza na razie podejmować kroków prawnych wobec swojego kolarza. Kierownictwo ekipy utrzymuje, że regularne wewnętrzne kontrole nie wykazywały żadnych nieprawidłowości i dopóki nie zostanie zbadana próbka B, Astarloza uważany będzie za niewinnego.

Astarloza jest drugim kolarzem baskijskiej ekipy, który w ostatnim czasie został złapany na stosowaniu niedozwolonych środków. W lipcu na stosowaniu CERA wpadł Inigo Landaluze.