Polacy daleko w Chinach

8. Tour of Qinghai Lake (17-26.07.2009, 2. HC, Chiny)

W zakończonym wczorajTour de Qinghai Lake Paweł Cieślik z Reprezentacji Polski wywalczył 20. miejsce w klasyfikacji generalnej i był najlepszym kolarzem Reprezentacji. Wyścig wygrał Andriej Mizurov (Petrochemical Tabriz Cycling Team).<br />

Dziewięcioetapowy wyścig rozgrywany w Chinach rozpoczął się od 4,8 kilometrowego prologu. Zwycięzcą został właśnie Mizurov, były kolarz Astany, aktualny Mistrz Kazachstanu w jeździe na czas, wygrał zdecydowanie, z przewagą 7 sekund nad Chińczykiem Li Fuyu z Trek Marco Polo. Najlepszy z Polaków na tym etapie był Marisuz Witecki, który stracił do zwycięzcy 11 sekund i zajął 8. miejsce.

Pierwszy etap zakończył się sukcesem kolarza z ucieczki i pierwszym od ośmiu lat sukcesem Chińczyka. Wu Shengjun zaatakował na początku etapu i zyskał ponad 17-minutową przewagę, której peleton nie był w stanie do końca zniwelować. W końcówce kontratakowali jeszcze Mizurov i Niklas Axellson (Team Corratec) i także zdobyli przewagę nad peletonem, jednak by doścignąć Wu zabrakło im ledwie kilku sekund. Mimo to Muzirov umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Drugi etap zakończył się finiszem z 30-osbowej grupki, z której najszybszy był reprezentant Słowenii, Jure Kocjan, wyprzedzając swojego kolegę Mitję Mahorica. Lider wyścigu, Mizurov, finiszował w pierwszej grupce i zachował prowadzenie w wyścigu. Jedynym Polakiem, finiszującym w czołówce, był Mariusz Witecki, który zajął 22. miejsce.

Kolarze Tabriz Petrochemicals zdominowali kolejny etap, kiedy dwaj Irańczycy z tej ekipy, Ghadar Mizbani Iranagh i Ahad Kazemi Sarai, uciekli już na pierwszym podjeździe i utrzymali niewielką przewagę do mety. Zwycięzcą etapu został Iranagh, natomiast Sarai założył koszulkę najlepszego górala. Liderem wyścigu pozostał Mizurov, który miał 15 sekund przewagi nad Axelssonem.

Na czwartym etapie szansę w końcu dostali sprinterzy, a najszybszy z peletonu był Valentin Iglinsky z Kazachstanu. Wyprzedził Holendra, Toma Veelersa ze Skil – Shimano i Radosława Rogina z Lobrika. Najlepszym Polakiem był Mateusz Mróz, który był 34., a wcześniej przez ponad 100 km uciekał Mateusz Taciak.

Dwa kolejne etapy kończyły się finiszem z peletonu. Na piątym odcinku ponownie triumfował Valentin Iglinsky, który wyprzedził Jure Kocjana, natomiast dzień później najszybszy był Jurij Metluszenko z Ukrainy. Najlepszym Polakiem na obu odcinkach był Paweł Cieślik, który zajmował miejsca 13. i 18.

Siódmy odcinek padł łupem Jure Kocjana, finiszując najszybciej z małej grupki, która utworzył się na ostatnich kilometrach etapu. Zabrakło w niej Polaków, jednak był w niej lider wyścigu, Andriej Mizurov, który miał teraz minutę przewagi nad Mitją Mahoricem ze Słowenii.

Przedostatni etap to znów znakomita jazda Tabriz Petrochemicals. Etap padł łupem Iranagha, który awansował dzięki temu na drugie miejsce w generalce, natomiast drugi na tym etapie był Mizurov, a dzięki 38-sekundowej przewadze tej dwójki nad rywalami sprawiła, że Kazach miał już 1.40 przewagi nad trzecim w klasyfikacji generalnej, Mahoricem.

Ostatni etap, kryterium na ulicach Xining, wygrał Veelers ze Skil Shimano, finiszując najszybciej z grupy zasadniczej. W klasyfikacji generalnej nie zaszły żadne zmiany. Zwycięzcą wyścigu został Mizurov, wyprzedzając swojego kolegę z zespołu, Iranagha. Najlepszy z Polaków, Paweł Cieślik, zajął 20. miejsce, ze stratą ponad 13 minut do zwycięzcy. W klasyfikacji zespołowej Polacy zajęli 7. miejsce w stawce 18 drużyn.