Naef Mistrzem, Polacy daleko

Szwajcar Ralph Naef został Mistrzem Europy XC. W wyścigu elity mężczyzn startowali także dwaj reprezentanci Polski, Marek Galiński i Dariusz Batek, jednak zajęli odległe pozycje.<br />

Wcześniejsze sukcesy Oli Dawidowicz i Mai Włoszczowskiej oraz dobry występ orlików, rozbudził nadzieje na dobry występ w elicie mężczyzn, choć trzeba było przyznać, że stawka była bardzo mocna, mimo nieobecności Francuza Juliena Absalona.

Na starcie stanęli m.in. Antonio Hermida (Hiszpania), Lukas Fluckiger, Ralph Naef, Christoph Sasuer (Szwajcaria),Marco Aurelio Fontana (Włochy), Jean Christophe Peraud (Francja), a także znakomici przełajowcy, Thijs Al (Holandia), Sven Vanthourenhout i Sven Nys (Belgia).

Od początku wyścigu ton rywalizacji nadawał Naef. Objął prowadzenie zaraz po starcie i swoją przewagę powiększał z każdym okrążeniem, pokonując je nawet o 30 sekund szybciej od rywali. Przez pierwszych 7 okrążeń Szwajcar wyrobił sobie na tyle dużą przewagę, że ostatnią rundę przejechał niemal w tempie spacerowym w porównaniu do Hermidy, który na trasie toczył zaciętą walkę z Nysem.

Mimo to Naef na metę przyjechał z ogromną przewagą nad Hermidą – ponad półtorej minuty. Podobna różnica dzieliła Hiszpana i trzeciego na mecie, Belga Svena Nysa, który ostatnio jest częstym „gościem” wyścigów XC.

Polacy zajęli odległe miejsca. Marek Galiński był 28., tracąc do zwycięzcy 15 minut, natomiast Dariusz Batek zajął 52. miejsce, ze stratą 3 okrążeń.