Detko wygrywa Małopolski Wyścig Górski

47. Małopolski Wyścig Górski (17-20.06.2009, Pro Liga)

Artur Detko z grupy DHL Author został zwycięzcą tegorocznej edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Detko prowadzenie objął już na pierwszym etapie i pomimo ataków ze strony rywali zachował je do końca wyścigu.

Artur Detko z grupy DHL – Author został zwycięzcą tegorocznej edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Detko prowadzenie objął już na pierwszym etapie i pomimo ataków ze strony rywali zachował je do końca wyścigu.
Zwycięstwa etapowe podzielili pomiędzy sobą kolarze CCC Polsat i DHL – Author, jednak to w końcowym rozrachunku grupa Zbigniewa Szczepkowskiego była górą, zwyciężając w klasyfikacji generalnej. W wyścigu, oprócz czołowych polskich drużyn, wystartowała także Reprezentacja Polski, w której składzie znaleźli się liczni kolarze MTB: Marek Galiński, Dariusz Batek, Adrian Brzózka, Piotr Brzózka, Kornel Osicki, Maciej Dombrowski, Marek Konwa, a także Michał Gołaś i Marcin Sapa.

Wyścig rozpoczął się kryterium ulicznym o „Złoty Pierścień Krakowa”. 57 okrążeń (co dawało łącznie 40km) najszybciej pokonał sprinter CCC Polsat, Tomasz Kiendyś, który znalazł się w ucieczce, dzięki czemu mógł zdobywać kolejne punkty na premiowanych okrążeniach. Kiendyś został także pierwszym liderem wyścigu.

Pierwszy etap z Gdowa do Sptykowic o długości 137 km zakończył się finiszem kilkunastoosobowej grupki, która odjechała od peletonu na ostatnich kilometrach. Z niej najszybciej finiszował Artur Detko, wyprzedzając Michała Gołasia (Reprezentacja Polski) i Mateusza Mroza (Mróz Action Uniqa) i dzięki temu założył koszulkę lidera.

Na drugim etapie, z Kalwarii Zebrzydowskiej do Świątnik Górnych (134 km) finiszował cały peleton. Najszybszy był ponownie kolarz CCC, lecz tym razem był to Krzysztof Jeżowski. Na mecie wyprzedził Mroza oraz Marcina Sapę. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Detko, jednak jego przewaga nad Mrozem wynosiła zaledwie2 sekundy.

Ostatni etap prowadził z Jordanowa do Bochni i liczył 151km. Po raz kolejny o zwycięstwo etapowe walczyli kolarze, którzy znaleźli się w uciekającej grupce. Z dwudziestki, walczącej o wygraną, na końcowych metrach odskoczył Tomasz Smoleń (CCC Polsat) i dzięki temu o 6 sekund wyprzedził Olega Melehsa ( Meridiana Kaleev) i o 20 finiszującego najszybciej z grupki Sławomira Kohuta. Etap ten ukończyło zaledwie 35 zawodników.

W klasyfikacji generalnej triumfował Detko, mimo iż taki sam czas miał Jacek Morajko z Mróz Action Uniqa. 4 sekundy do nich stracił Mateusz Mróz. W klasyfikacji górskiej triumfował Morajko, natomiast najlepszą drużyną została ekipa DHL – Author.