Udana akcja Bertagnollego

92. Giro d'Italia (09-31.05.2009, GT, Włochy), etap 15., Forl`i - Faenza, 161km

Po ponad stukilometrowej ucieczce Włoch Leonardo Bertagnolli (Serramenti PVC) został zwycięzcą 15. etapu Giro dItalia. Liderem wyścigu, mimo kilku prób ataków ze strony rywali, pozostał Denis Mienszow (Rabobank).

Po ponad stukilometrowej ucieczce Włoch Leonardo Bertagnolli (Serramenti PVC) został zwycięzcą 15. etapu Giro d’Italia. Liderem wyścigu, mimo kilku prób ataków ze strony rywali, pozostał Denis Mienszow (Rabobank).
Sygnał do ataku, już na 1 km dał Oliver Kaisen, który szczęścia próbował także na etapie. Kolarz Silence – Lotto został szybko doścignięty, jednak jego akcja zapoczątkowała ataki przez kolejne kilometry. Próbowali m.in. Voigt (Saxo Bank) czy Fothen (Milram), jednak dopiero po przejechaniu 27 km od peletonu odskoczyło czternastu kolarzy - Jose Serpa i Leonardo Bertagnolli (Serramenti PVC), Lars Ytting Bak (Saxo Bank), Daniel Navarro (Astana), Eduard Vorganov (Xacobeo-Galicia), Andriy Grivko (ISD), Marco Pinotti (Columbia-Highroad), Pablo Lastras (Caisse d'Epargne), Marco Marzano (Lampre), Serge Pauwels (Cervelo Test Team), Nikita Eskov (Katiusza), Gorazd Stangelj (Liquigas), Mauro Facci (Quick Step), Matteo Montaguti (LPR). Gdy 3 km dalej mieli 50 sekund przewagi, z peletonu skontrowali Alessandro Donati (Acqua & Sapone - Caffe Mokambo) i Hector Gonzalez (Fuji-Servetto) i wkrótce dołączyli do prowadzących.

Na Colle de Carnevale (3. kat., śr nachylenie 6,2%, dł. 6km) mieli 4.40 przewagi nad peletonem, którą na zjeździe nieco jeszcze powiększyli, do 6.20. Przez kolejne kilometry przewaga wahała się wokół 6 minut, aż do podjazdu pod Monte Cassale.


 
Na podjeździe pod Monte Cassale (2. kat., śr nachylenie 4,7%, dł. 8,7km), z mocno uszczuplonego już peletonu zaatakował Ivan Basso (Liquigas), a za nim ruszył Stefano Garzelli (Acqua e Sapone). Pościg w grupie zasadniczej rozpoczęli kolarze LPR. Na szczycie przewaga kolarzy z ucieczki wynosiła 2.19 nad dwójką Basso/Garzelli, a grupa faworytami traciła kolejne 41 sekund.

Na zjeździe do dwaj Włosi doścignęli Stangelja, który odpadł z pierwotnej ucieczki, lecz nie jechał długo z tą dwójką. Z pierwotnej ucieczki odpadali kolejni kolarze i na 30 km do mety z przodu jechali już tylko Pauwels, Marzano, Bertagnolli i Pinotti.

W grupie lidera jechali m.in. Sastre, Di Luca, Pelizotti, Leipheimer, Valjavec i Lovkvist i na 30 km do mety, gdy już rozpoczynali podjazd pod Monte Trebbio (2. kat., śr nachylenie 6,7%, dł. 6km), tracili 3 minuty do ucieczki i ponad minutę do Basso i Garzellego. Na podjeździe z czołowej grupy odpadli Pinotti i Marzano, lecz pozostała dwójka - Pauwels i Bertagnolli - zwiększała swoją przewagę. Na szczycie premii górskiej mieli 2.13 nad Basso i Garzellim.

Tymczasem na około 1 km przed szczytem zaatakował Di Luca, lecz zaraz doskoczył do niego Mienszow. Linię premii górskiej minęli 3.15 za prowadzącą trójką i 10 sekund nad rywalami z grupy.

Na zjeździe jednak zostali doścignięci, a przewaga Pauwalsa i Bertagnollego spadła o minutę. Wkrótce Basso i Garzelli została doścignięci przez grupę lidera. Natomiast z nieznanych powodów Pauwels odpuścił i na czele został sam Bertagnolli.


 
Na 8 km do mety miał 1.50 nad grupą Mienszowa, jednak coraz bliżej byli kolarze z pierwotnej ucieczki, którzy nie zostali jeszcze wchłonięci przez grupę lidera. Na 6 km Bak Pauwels Pinotti i Marzano mieli mniej niż 40 sekund straty.

Na 4 km do mety z grupy lidera zaatakował Andriy Grivko (ISD). 2 km dalej Bertagnolii miał 33 sekundy przewagi , a goniąca czwórka zdała się nieco zwolnić.
Ostatni kilometr Włoch jechał spokojnie, z dość duża przewagą i na metę przyjechał 54 sekundy przed drugim Pauwelsem. Trzeci był Pinotti. Grupa lidera straciła 1.55., natomiast kolejna grupka, w której jechali Popowicz, Cunego i Armstrong straciła 2.55.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Denis Mienszow (Rabobank), który ma 40 sekund przewagi nad Danilo Di Luką (LPR). Spore starty na tym etapie poniósł Gilberto Simoni (Serramenti PVC), który stracił do zwycięzcy prawie 18 minut.

Wyniki 15. etapu:
1 Leonardo Bertagnolli (ITA) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4.18.34 (37.359km/h)
2 Serge Pauwels (BEL) Cervelo Test Team 0.54
3 Marco Pinotti (ITA) Team Columbia - Highroad
4 Lars Ytting Bak (DEN) Team Saxo Bank
5 Marco Marzano (ITA) Lampre - N.G.C. 0.56
6 Andriy Grivko (UKR) ISD 1.27
7 Mauro Facci (ITA) Quick Step 1.49
8 Tadej Valjavec (SLO) AG2R La Mondiale 1.51
9 Eduard Vorganov (RUS) Xacobeo Galicia
10 Kevin Seeldrayers (BEL) Quick Step 1.56

70 Sylwester Szmyd (POL) Liquigas 17.59

163 Bartosz Huzarski (POL) ISD 22.48

Klasyfikacja generalna po 15. etapie:
1 Denis Menchov (RUS) Rabobank 62.54.23
2 Danilo Di Luca (ITA) LPR Brakes - Farnese Vini 0.34
3 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.43
4 Franco Pellizotti (ITA) Liquigas 2.00
5 Carlos Sastre (SPA) Cervelo Test Team 2.52
6 Ivan Basso (ITA) Liquigas 3.03
7 Michael Rogers (AUS) Team Columbia - Highroad 3.05
8 Marzio Bruseghin (ITA) Lampre - N.G.C. 5.26
9 David Arroyo (SPA) Caisse d'Epargne 6.01
10 Thomas Lövkvist (SWE) Team Columbia - Highroad 6.26

46 Sylwester Szmyd (POL) Liquigas 48.39

104 Bartosz Huzarski (POL) ISD 1.54.53

Foto: Fotoreporter Sirotti dla bikeWorld.pl
Mapka: RCS

Podobne artykuły