Pierwsze zwycięstwo Freire

63. Tour de Romandie (28.04-03.05.2009, Pro Tour, Szwajcaria), etap 2., La Chaux-de-Fonds - La Chaux-de-Fonds, 161.5km

Oscar Freire odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie wygrywając drugi etap Tour de Romandie. Kolarz Roabonank na finiszu w wyprzedził triumfatora prologu, Frantiska Rabona (Columbia Highroad) i Assan Bazayev z Astany.

Oscar Freire odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie wygrywając drugi etap Tour de Romandie. Kolarz Roabonank na finiszu w wyprzedził triumfatora prologu, Frantiska Rabona (Columbia – Highroad) i Assan Bazayev z Astany.
Freire był jednym z nielicznych sprinterów, którzy przetrwali trudy dzisiejszego etapu i dojechali na metę w czołowej grupce. Cztery klasyfikowane podjazdy na ostatnich 60km sprawiły, że peleton mocno się porozrywał, a na czele została jedynie grupka około 50 kolarzy.

Zanim jednak doszło do selekcji w peletonie, przez ponad 100 kilometrów na czele jechali dwaj Francuzi - Florent Brard (Cofidis) i Mathieu Sprick (Bbox Bouygues Telecom). Gdy jednak rozpoczęły się decydujące podjazdy tego etapu, dwaj uciekinierzy wkrótce zostali doścignięci przez peleton, a do akcji wkroczyli kolarze walczący o koszulkę lidera.

Kolejne kilometry pokonywanych wzniesień sprawiały, że peleton coraz bardziej się uszczuplał, aż na ostatnim podjeździe Le Communal de La Sagne (2.kat., na 11.3km do mety) zaatakowała dwójka kolarzy Silence – Lotto. Philippe Gilbert i Cadel Evans zyskali kilkanaście sekund przewagi nad zasadniczą grupą i wydawać się mogło, że uda im się dojechać do mety przed pościgiem. Ich akcja była nie na rękę m.in. Alejandro valverde (Caisse d’Epargne) i Romanowi Kreuzigerowi (Liquigas), którzy mocno pracowali, by doścignąć rywali.

Udało im się na około 4 km do mety. Na ostatnich dwóch kilometrach przed finiszem z zasadniczej grupy następowały próby ataków, jednak dobra praca pomocników Freire sprawiła, że wszystkie były kasowane. Na finiszowych metrach Hiszpan z Rabobanku miał niewielu rywali, którzy mogliby się z nim równać. Freire dość pewnie zwyciężył, natomiast drugie miejsce zajął zwycięzca wtorkowego etapu, Frantisek Rabon.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej, mimo kłopotów na ostatnim podjeździe, zachował Gregory Rast (Astana), jednak za jego plecami, z zaledwie 5-sekundową stratą, plasuje się Riccardo Serrano (Fuji Servetto). Sylwester Szmyd ukończył dzisiejszy etap w pierwszej grupie i awansował na 41. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 2. etapu:
1 Oscar Freire Gomez (SPA) Rabobank 4.06.56 (39.241 km/h)
2 Frantisek Rabon (CZE) Team Columbia - Highroad
3 Assan Bazayev (KAZ) Astana
4 Roman Kreuziger (CZE) Liquigas
5 Daniel Martin (IRL) Garmin - Slipstream
6 Matteo Bono (ITA) Lampre-N.G.C.
7 Alexandre Moos (SWI) BMC Racing Team
8 Lars Ytting Bak (DEN) Team Saxo Bank
9 Tadej Valjavec (SLO) AG2R - La mondiale
10 Evgeni Petrov (RUS) Team Katusha

38 Sylwester Szmyd (POL) Liquigas
 
Klasyfikacja generalna po 2. etapie:
1 Gregory Rast (SWI) Astana 6.19.13
2 Ricardo Serrano Gonzalez (SPA) Fuji-Servetto 0.05
3 Lars Ytting Bak (DEN) Team Saxo Bank 0.12
4 Frantisek Rabon (CZE) Team Columbia - Highroad 0.27
5 Oscar Freire Gomez (SPA) Rabobank 0.28
6 Sandy Casar (FRA) Française des jeux 0.34
7 Tony Martin (GER) Team Columbia - Highroad 0.35
8 Alejandro Valverde Belmonte (SPA) Caisse d'Epargne 0.36
9 Roman Kreuziger (CZE) Liquigas 0.37
10 Maxim Iglinskiy (KAZ) Astana

41 Sylwester Szmyd (POL) Liquigas 0.48