Skrócony etap dla Serrano

63. Tour de Romandie (28.04-03.05.2009, Pro Tour, Szwajcaria), etap 1., Montreux - Fribourg, 176.2km

Hiszpan Ricardo Serrano (Fuji Servetto) został zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Romandie. Nowym liderem wyścigu został Gregory Rast z Astany.

Hiszpan Ricardo Serrano (Fuji – Servetto) został zwycięzcą pierwszego etapu Tour de Romandie. Nowym liderem wyścigu został Gregory Rast z Astany.
Z powodu opadów śniegu w wysokich górach dzisiejszy etap został skrócony ze 176 km do zaledwie 88km. Oznaczało to m.in., że kolarze nie będą pokonywać podjazdu pod Junpass (1. Kat).

Decydująca o losach wyścigu akcja nastąpiła na 22km, kiedy od peletonu odskoczyli czterej kolarze – Gregory Rast (Astana), Lars Ytting Bak (Saxo Bank), Ricardo Serrano (Fuji – Servetto) i Ricardo Serrano (Fuji) i Steven Cozza (Garmin - Slipstream). Ten ostatni jednak nie wytrzymał tempa ucieczki i został doścignięty przez peleton.

Z kolei przewaga pozostałej trójki nad peletonem nie była zbyt duża, nie przekroczyła trzech minut. Jednak dzięki zgodnej współpracy zdołali utrzymać ją aż do mety, która była przesunięta na 88km, w okolice Zweissimmen.

Na ostatnich metrach jako pierwszy zaatakował Bak, jednak rywale okazali się mocniejsi. Atak kolarza Saxo Bank skasował Rast, natomiast skontrował Serrano, a przewaga jaką zdobył była już nie do odrobienia. Hiszpan minął linię mety 5 sekund przed Bakiem i 12 sekund przed Rastem, jednak to ten ostatni został nowym liderem wyścigu. Serrano z kolei na jutrzejszy etap wyruszy w koszulce najlepszego górala. Peleton, który stracił do zwycięzcy 28 sekund, przyprowadził na metę Tony Martin (Columbia Highroad). Sylwester Szmyd przyjechał w zasadniczej grupie i awansował na 66. miejsce w klasyfikacji generalnej.