MŚ - dzień piąty

Torowe Mistrzostwa Świata (25-29.03.2009, CDM, Pruszków, Polska)

Drukuj

Bez medalu kończą zmagania na pruszkowskim torze Polacy. W ostatnim dniu MŚ zwycięstwa odnieśli Gregory Bauge, Leigh Howard, Giorgia Bronzini i Shuang Guo.

Bez medalu kończą zmagania na pruszkowskim torze Polacy. W ostatnim dniu MŚ zwycięstwa odnieśli Gregory Bauge, Leigh Howard, Giorgia Bronzini i Shuang Guo.
W ostatnim dniu mistrzostw na pruszkowskim torze rozegrano keirin i wyścigu punktowy pań, a także finał sprintu i omnium mężczyzn.

Rywalizacja w keirinie przebiegała pod dyktando Chinki Shuang Guo, srebrnej medalistki z 2007 roku. W konkurencji tej startowała także Renata Dąbrowska, jednak Polka w repasażach zajęła 4. miejsce i nie awansowała do drugiej rundy. W finale natomiast zmierzyły się Guo, Meares, Sanchez, Frisoni, Clair i Kanis. Dobrą dyspozycję z kwalifikacji potwierdziła Guo, która wcześniej wygrywała wszystkie swoje wyścigi i także w finale okazała się najszybsza, wyprzedzając Sanchez i Kanis.

Z kolei wyścig punktowy był ostatnią szansą Polskich reprezentantów na zdobycie medalu. Niestety Małgorzata Wojtyra nawet nie ukończyła wyścigu. Walkę o złoto stoczyło natomiast pięć zawodniczek – Armitstead, Goss, Bronzini, Wang i Yumari, które albo regularnie punktowały na większości sprintów, albo na kilku z nich zajmowały czołowe pozycje. Najbardziej opłaciła się regularność. Włoszka Bronzini zdobywała punkty na 8 z 10 sprintach, dzięki czemu zgromadziła ich na swoim koncie 18 i sięgnęła po złoto. Drugie miejsce przypadło Kubance Yumari (15 punktów), które na medalowe miejsce wysunęła się dzięki pierwszemu miejscu na mecie. Brąz z kolei zdobyła Lizzie Armitstead (10 punktów), także dzięki dobrej pozycji na ostatnim sprincie.

W półfinałach sprintu wygrywali Bauge i Awang, obaj w dwóch biegach pokonując swoich rywali. W pojedynku Bauge z Sireau, groźnie wyglądający upadek miał ten drugi, jednak nie doznał większych obrażeń i mógł wystąpić w wyścigu o brązowy medal. Tam spotkał się z Shane Perkinsem i nie dał większych szans rywalowi. Sireau wygrał rywalizację 2:0. Bardziej zacięty przebieg miał za to wyścig o złoto, gdzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były aż trzy biegi. Początkowo wydawać się mogło, że Bauge, po pierwszy zwycięstwie, pewnie sięgnie po medal, jednak w drugim biegu Awang wziął rewanż na rywalu. O tytule mistrzowskim decydował trzeci bieg, gdzie lepszy okazał się ponownie Bauge, zdobywając swój drugi złoty medal na tych mistrzostwach – wcześniej, razem z Sireau i D’Almeidą, triumfował w sprincie drużynowym.

 
W omnium, na który składały się sprint, scratch, wyścig indywidualny na dochodzenie na 3000m, wyścig punktowy i na 1000 metrów, a o kolejności w klasyfikacji końcowej decydowała suma miejsc w poszczególnych konkurencjach, walka była bardzo zacięta. W pierwszym wyścigu, Rafał Ratajczyk, który jako jedyny z naszych reprezentantów startował w omnium, zajął 10. miejsce, i taka była jego pozycja w klasyfikacji generalnej. Liderem został natomiast Nowozelandczyk Hayden Godfrey. W scratchu najlepiej spisał się znany kibicom głównie z sześciodniówek, Robert Bartko. Niemiec na finiszu wyprzedził Australijczyka Howarda oraz Ukraińca Dyudyę, a Ratajczyk był siódmy. W wyścigu na dochodzenie najlepszy był Dyudya i objął prowadzenie, natomiast nasz reprezentant wypadł słabo, zajmując dopiero 14. miejsce. Wyścig punktowy i na 1km padły łupem Tima Veldta, jednak słabsza postawa w scratchu (16. Miejsce) sprawiły, że Holender zajął „zaledwie” trzecie miejsce. Drugi był Zachary Bell, natomiast pierwszy Leigh Howard, mimo iż obaj nie wygrali żadnej konkurencji. Rafał Ratajczyk został sklasyfikowany na 11 miejscu.

Wyniki:
Keirin – K:
Kwalifikacje:
1 runda:
Bieg 1
1 Shuang Guo (ChRL)
2 Sandie Clair (Francja)

6 Renata Dąbrowska (Polska)

Bieg 2
1 Clara Sanchez (Francja)
2 Anna Meares (Australia)

Bieg 3
1 Simona Krupeckaite (Litwa)
2 Lisandra Guerra Rodriguez (Kuba)

Repasaże:
Bieg 1
1 Angel Dario Colla (Argentyna)

Bieg 2
1 Willy Kanis (Holandia)

4 Renata Dąbrowska (Polska) 

Bieg 3
1 Victoria Pendleton (Wielka Brytania)

2 runda:
Bieg 1
1 Shuang Guo (ChRL)
2 Anna Meares (Australia)
3 Elisa Frisoni (Włochy) 

Bieg 2
1 Clara Sanchez (Francja)
2 Willy Kanis (Holandia)
3 Sandie Clair (Francja)

Finał:
1 Shuang Guo (ChRL)
2 Clara Sanchez (Francja)
3 Willy Kanis (Holandia)
4 Elisa Frisoni (Włochy)
5 Anna Meares (Australia)
6 Sandie Clair (Francja)

16 Renata Dąbrowska (Polska)

Wyścig punktowy – K:
1 Giorgia Bronzini (Włochy) 18 pkt
2 Yumari Gonzalez Valdivieso (Kuba) 15
3 Elizabeth Armitstead (Wielka Brytania) 13
4 Cui Wang (ChRL) 12
5 Belinda Goss (Australia) 10
6 Svetlana Pauliukaite (Litwa) 9
7 Olaberria Dorronsoro (Hiszpania) 8
8 Jarmila Machacova (Czechy) 7
9 Wan Yiu Wong (Hong Kong) 6
10 Elke Gebhardt (Niemcy) 3

DNF Małgorzata Wojtyra (Polska)

Sprint – M:
Półfinały:
Bieg 1
1 Azizulhasni Awang (Malezja) 0.10.480 0.10.680
2 Shane Perkins (Australia)

Bieg 2
1 Grégory Bauge (Francja) 0.10.348 0.10.635
2 Kévin Sireau (Francja)

Finał:
1 Grégory Bauge (Francja) 0.10.406 0.10.281
2 Azizulhasni Awang (Malezja) 0.10.499

3 Kévin Sireau (Francja) 0.10.443 0.10.316
4 Shane Perkins (Australia)

Omnium – M:
1 Leigh Howard (Australia) 19 pts
2 Zachary Bell (Kanada) 21
3 Tim Veldt (Holandia) 24
4 Volodymyr Diudia (Ukraina) 26
5 Robert Bartko (Niemcy) 26
6 Taylor Phinney (USA) 32
7 Hayden Godfrey (Nowa Zelandia) 40
8 Albert Torres Barcelo (Hiszpania) 46
9 Artur Ershov (Rosja) 47
10 Jan Dostal (Czechy) 54
11 Rafał Ratajczyk (Polska) 55

FOTO: https://tor-pruszkow2009.pl