Wysoka forma kolarzy Quick Step

64. Dwars door Vlaanderen (25.03.2009, 1.1, Belgia)

Kevin van Impe został zwycięzcą 64.edycji Dwars door Vlaanderen. Kolarz Quick Step na finiszu wyprzedził towarzysza ucieczki Niko Eeckhouta z An Post. Pozostali kolarze Quick Step także spisali się bardzo dobrze 4 z nich ukończyło wyścig w pierwszej 10.

Kevin van Impe został zwycięzcą 64.edycji Dwars door Vlaanderen. Kolarz Quick Step na finiszu wyprzedził towarzysza ucieczki Niko Eeckhouta z An Post. Pozostali kolarze Quick Step także spisali się bardzo dobrze – 4 z nich ukończyło wyścig w pierwszej 10.
Kolarzom przyszło się ścigać w bardzo trudnych warunkach. Nieustannie padający rzęsisty deszcz utrudniał jazdę i był przyczyną wielu kraks.

Decydujący dla losów wyścigu atak przeprowadził Stijn Devolder (Quick Step), na około 60 km przed metą. Jego akcja sprawiła, że na czele znalazła się grupka kilkunastu kolarzy, wśród których oprócz byłego mistrza Belgii byli m.in. Boonen, Van Impe i Chavenel (Quick Step), Haussler (cervelo), Eeckhout (An Post) i Roelandts (Silence – Lotto). Ich przewaga nad peletonem wzrosła do około dwóch minut i przez długi czas utrzymywała się na tym poziomie.

Kolejne ataki, tym razem Boonena sprawiły, że na 25 km do mety na czele została już tylko piątka kolarzy. Na około 20 km od prowadzącej grupki odłączyła się dwójka Van Impe i Eeckhout . Szybko zyskali kilkanaście sekund przewagi nad goniącymi Boonenem, Devolderem i Hauslerem i przez kolejne kilometry utrzymywała się ona granicach 20 sekund.

Śliskie drogi i ostre zakręty zmuszały kolarzy to bardzo daleko idącej ostrożności, jednak różnica pomiędzy dwiema czołowymi grupkami utrzymywała się na tym samym poziomie. Na 200 metrów do mety, gdy uciekinierzy mieli już pewność, że nie zostaną doścignięci, finisz rozpoczął Van Impe, a jego mocno już zmęczony rywal nie był w stanie odeprzeć ataku kolarza Quick Step. Niezagrożony Van Impe (bratanek Luciena Van Impe – zwycięzcy Tour de france z 1976 roku) minął linię mety, unosząc ręce w geście triumfu, natomiast kilka metrów za nim przyjechał wyczerpany Eeckhout. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Tom Boonen, który w bezpośrednim finiszu wyprzedził Heinricha Hauslerra (Cervelo), dla którego jest to już druga „porażka” w przeciągu czterech dni – w niedzielę, podczas Milan – Sanremo, młody Niemiec przegrał minimalnie na finiszu z Markiem Cavendishem. Ubiegłoroczny zwycięzca Dwars door Vlaanderen, Sylvain Chavanel, ukończył wyścig na 7. pozycji. Z kolei wielu kolarzy finiszujących z peletonu wywracało się na ostatnich metrach, na śliskiej jezdni, co skutkowało niemałym zamieszaniem.