Chavanel zgarnia wszystko

67. Paryż - Nicea (8-15.03.2009, HIS, Francja), etap 3. Orval - Vichy, 178km

Drukuj

Sylvain Chavanel (Quick Step) został zwycięzcą trzeciego etapy P N i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Aktywny na tym etapie był Maciej Bodnar z Liquigas, który uciekał przez ponad 130km.

Sylvain Chavanel (Quick Step) został zwycięzcą trzeciego etapy P – N i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Aktywny na tym etapie był Maciej Bodnar z Liquigas, który uciekał przez ponad 130km.Przed tym etapem z wyścigu wycofało się czterech zawodników - Daniel Martin (Garmsin-Slipstream), który przez ostatnie dni zmagał się z chorobą oraz trzej kolarze, którzy uczestniczyli we wczorajszej kraksie na ostatnich kilometrach - Jose Angel Gomez Marchante (Cervelo), Joost Postuma (Rabobank) i Remi Pauriol (Cofidis), który złamał obojczyk i będzie musiał pauzować przez sześć do siedmiu tygodni.

Podobnie jak wczoraj, pogoda nie rozpieszczała kolarzy – temperatura wynosiła 7 st. C i padał rzęsisty deszcz. Jako pierwszy, tuż po starcie zaatakował Stephane Auge (Cofidis), za którym ruszyło ośmiu kolarzy, jednak szybko zostali doścignięci przez peleton.

Na 15 km Maciej Bodnar zapoczątkował akcję, która jak się okazało przyniosła zamierzony efekt. Za Polakiem z Liquigas skoczyli Jurgen Roelandts (Silence Lotto), Christophe Le Mevel (FDJeux), Tom Veelers (Skil Shimano) i wspomniany wcześniej Auge. Przewaga tej piątki szybko rosła i 3km dalej strata peletonu wynosiła już prawie minutę. Dobra współpraca w uciekającej grupce zaowocowała kolejnymi zyskanymi minutami i linię lotnej premii na 35km (Bodnar nie punktował) mijali 5:40 przed zasadniczą grupą. W tym momencie, zajmujący 17. miejsce w klasyfikacji generalnej Bodnar, był wirtualnym liderem wyścigu, z przewagą 5:09 nad Contadorem.
Tempo w ucieczce było dość mocne i przez pierwszą godzinę pokonali prawie 45km. Przejeżdżając linię premii górskiej 3 kat. (na 81,5km), którą wygrał Auge, mieli ponad 7 minut przewagi. Kolejną premię górską, usytuowaną 6km dalej także wygrał kolarz Cofidisu, natomiast trzeci był Bodnar. Na szczycie tego wzniesienia ich przewaga wynosiła 6:40 nad peletonem.
Niedługo potem tempo pogoni zaczęli nadawać kolarze Astany i strata do prowadzących spadała i na 78 km do mety wynosiła już mniej niż 6 minut. W pościg włączyły się też ekipy sprinterów, m.in. Cervelo Test Team, drużyna wczorajszego zwycięzcy etapowego, Heinricha Hausslera, a niedługo potem także Columbia – Highroad.
Na podjeździe pod Col de la Bosse na 122,5km niewielkie kłopoty miał Bodnar, który chcąc nałożyć rękawiczki zaczął nieco odstawać, jednak po chwili zdołał dojść do swoich towarzyszy ucieczki. W tym momencie strata peletonu wynosiła zaledwie 4 minut, a do mety pozostało jeszcze 55km. Premię górską wygrał Auge, czym zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

15km dalej, gdy do mety droga wiodła już głównie w dół, przewaga wynosiła już zaledwie 3 minuty, a coraz szybsze tempo w peletonie nadawali kolarze Rabobanku. Spowodowało to podzielenie się peletonu na dwie grupy. Z tyłu zostali m.in. Steegmans (Katusha), Evans (Silence – Lotto), Frank Schleck (Saxo Bank) i Haussler (Cervelo). Problemy z utrzymaniem tempa miał także Alberto Contador, który długo „wisiał” pomiędzy dwiema grupami.

Gdy do mety pozostało 35 km, z ucieczki odpadł Maciej Bodnar i powoli tracił dystans do rywali, a wkrótce doścignęła go pierwsza grupka pościgowa. Na 30 km do mety pozostała czwórka została wchłonięta przez grupkę kilkunastu kolarzy, w której znajdowali się kolarze Rabobanku i Quick Step, lecz nadal nie było w niej Contadora, który dołączył dopiero do drugiej grupki i tracił do czołówki 20 sekund.

Wted też sytuacja wyglądała następująco – z przodu jechała dziesięcioosobowa grupka (Roelandts (Silence – Lotto), Flecha, Garate, Langeveld, (Rabobank) S. Chavanel, Seeldrayers (Qiuck Step), Le Mevel (FdJ), Burghardt (Columbia – Highroad), Auge (cofidis) i Veelerw(skil Shimano), natomiast pół minuty za nimi grupka 40 kolarzy, w którym jechał lider wyścigu.

Bardzo aktywny w tej grupie był Sylvain Chavanel (Quick Step), który w tej sytuacji objąłby prowadzenie w klasyfikacji generalnej, gdyż przed etapem tracił do Contadora zaledwie 19 sekund.

Ich przewaga w miarę zbliżania się do Vichy rosła i na 7 km do mety, gdy wynosiła 1:10 , pewne było, że zwycięzcą etapu będzie ktoś z tej grupki, a nowym liderem Chavanel. Na 5 km do mety z grupy odpadł Burghardt, który miał defekt i wyłączyło go to z walki o wygraną etapową.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Flecha, w pościg za nim ruszył Chavanel, jednak chwilę później cała grupka się połączyła. Na 400 metrów przed metą finisz rozpoczął (znowu) Flecha, jednak zaraz na koło siadł mu Francuz z Quick Step. Na 100 metrów do mety wyskoczył zza jego pleców i zdecydowanie wyprzedził Hiszpana, zyskując także 10 sekund bonifikaty czasowej. Trzeci minął linię mety Langeveld. Maciej Bodnar przyjechał w grupce kilkunastu kolarzy, którzy stracili do Chavanela 10:08.

Peleton, w którym przyjechał Alberto Contador, stracił do zwycięzcy 1:08, co oznacza, że nowym liderem wyścigu został Chavanel. Kolejne miejsca zajmują dwaj kolarze Rabobank, Garate i Flecha. Bodnar spadł niestety na 93. pozycję w klasyfikacji i traci 10:33 do lidera.

Wyniki 3. etapu:
1 Sylvain Chavanel (Quick Step 4.33.12
2 Juan Antonio Flecha (Rabobank)
3 Sebastian Langeveld (Rabobank)
4 Stéphane Auge (Cofidis)
5 Kevin Seeldrayers (Quick Step)
6 Juan Manuel Garate (Rabobank)
7 Jürgen Roelandts (Silence-Lotto)
8 Marcus Burghardt (Team Columbia - Highroad)
9 Heinrich Haussler (Cervelo TestTeam)
10 Sebastien Turgot (BBox Bouygues Telecom)
...
118 Maciej Bodnar (Liquigas) 10.08

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:
1 Sylvain Chavanel (Quick Step) 9.29.24 
2 Juan Manuel Garate (Rabobank) 0.33
3 Juan Antonio Flecha (Rabobank) 0.36
4 Kevin Seeldrayers (Quick Step) 0.37
5 Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) 0.40
6 Alberto Contador (Astana) 1.03
7 Luis Leon Sanchez (Euskaltel Euskadi) 1.12
8 Stephane Auge (Cofidis) 1.14
9 David Millar (Garmin Slipstream) 1.17
10 Antonio Colom (Katusha) 1.22
...
93 Maciej Bodnar (Liquigas) 10.33

Klasyfikacja punktowa po 3. etapie:
1 Sylvain Chavanel (Quick Step) 42 pkt
2 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 42 pkt
3 Mirco Lorenzetto (Lampre) 30

Klasyfikacja górska po 3. etapie:
1 Stephane Auge (Cofidis) 12 pk
2 Aitor Hernandez (Euskaltel) 6
3 Christophe Le Mevel (FDJeux) 6
...
7 Maciej Bodnar (Liquigas) 1

Klasyfikacja młodzieżowa po 3. etapie:
1 Kevin Seeldrayers (Quick Step) 9.30.01
2 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 0.03
3 Jürgen Roelandts (Silence-Lotto) 0.46

Klasyfikacja drużynowa po 3. etapie:
1 Rabobank 28.29.41
2 Quick Step 0.38
3 Columbia - Highroad 2.23

FOTO: https://www.letour.fr