Contadora szczęście w nieszczęściu

67. Paryż - Nicea (8-15.03.2009, HIS, Francja), etap 2. Saint-Brisson-sur-Loire - La Chapelle-Saint-Ursin, 195.5 km

Drukuj

Heinrich Haussler, po finiszu z peletonu, został zwycięzcą drugiego etapy Paryż Nicea. Pozycję lidera, mimo upadku na ostatnich kilometrach, zachował Alberto Contador.

Heinrich Haussler, po finiszu z peletonu, został zwycięzcą drugiego etapy Paryż – Nicea. Pozycję lidera, mimo upadku na ostatnich kilometrach, zachował Alberto Contador.
Stosunkowo płaski etap, z dwoma podjazdami 3. kategorii w swojej środkowej części, stanowił dobrą okazję dla „mniej groźnych” kolarzy do spróbowania swojego szczęścia w ucieczce.
 
Taki plan, mimo niezbyt przyjemnej pogody, miało zapewne 4 kolarzy, którzy chwilę po starcie zdecydowali się odskoczyć od zasadniczej grupy. Przewaga Pieta Rooijakkersa (Skil Shimano), Aitora Hernandeza (Euskaltel), Aleksandra Kuschynski’ego (Liquigas) i Christophe’a Laurent (Agritubel) szybko rosła i na 5 km wynosiła już ponad minutę. Pościg w peletonie (z czystej kurtuazji, gdyż nie zamierzali bronić koszulki lidera) organizowała ekipa Astany, jednak nie przynosiło to zamierzonych rezultatów i uciekinierzy nadal zyskiwali, by na 25 km jechać z przewagą już ponad 5 minut nad peletonem. Przez pierwszą godzinę przejechali oni 42,4km.


 
Przewaga ucieczki wzrastała jeszcze nieco i maksymalnie wynosiła 7:13, lecz to było wszystko, na co stać było uciekinierów tego dnia. Aitor Gonzalez zdążył jeszcze wygrać dwie premie górskie, co pozwoliło mu na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej, jednak peleton, prowadzony przez ekipy FdJ i Quick Step, zbliżał się coraz szybciej. Ostatecznie na 23 km do mety ucieczka została skasowana, jednak wtedy swojej szansy postanowili szukać kolejni kolarze, co skutkowało licznymi kontratakami z peletonu, jednak sytuację skutecznie kontrolowali kolarze Skil Shimano.

Na około 1,5km do mety miała miejsce kraksa, w której uczestniczył m.in. lider wyścigu, Alberto Contador oraz drugi w klasyfikacji Bradley Wiggins. Moment ten wykorzystali kolarze Columbia – Higroad, którzy wyszli na czoło peletonu, chcąc rozprowadzać Renshawa. Na długi finisz z 500 metrów zdecydował się jednak Roealndts (Quick Step), czym pokrzyżował nieco szyki ekipom sprinterów. Całe zamieszanie wykorzystał Haussler (Cervelo Test Team), który jak tylko Roelandts został doścignięty, długo się nie zastanawiając, wyskoczył do przodu. Zaskoczył tym swoich rywali, dzięki czemu zyskał ogromną przewagę, której nie oddał już do mety. Za nim finiszowali Renshaw (Columbia – Highroad) i Lorenzetto (Lampre).

Grupka Contadora, w której byli także Moreau (Agritubel) i Posthuma (Rabobank), przyjechała na metę ze stratą 1.33, jednak jako że kraksa, w której uczestniczyli miała miejsce w strefie 3 km przed metą, wszystkim zaliczono czas zwycięzcy. Oznacza to, że Contador zachował prowadzenie w wyścigu, drugi jest Wiggins, a trzeci Sanchez. Maciej Bodnar przyjechał na metę w pierwszej grupie i awansował o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:
1 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 4.45.01
2 Mark Renshaw (Columbia-Highroad)
3 Mirco Lorenzetto (Lampre-NGC)
4 Tom Veelers (Skil-Shimano)
5 Murilo Fischer (Liquigas)
6 Sebastien Chavanel (Francaise des Jeux)
7 Sebastien Hinault (Ag2R La Mondiale)
8 Samuel Dumoulin (Cofidis)
9 Romain Feillu (Agritubel)
10 Mathew Hayman (Rabobank)
...
34 Maciej Bodnar (Liquigas)

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:
1 Alberto Contador (Astana) 4.56.06
2 Bradley Wiggins (Garmin - Slipstream) 0.07
3 Luis-Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) 0.09
4 Tony Martin (Columbia - Highroad) 0.11
5 David Millar (Garmin - Slipstream) 0.14
6 Joost Posthuma (Rabobank) 0.18
7 Sylvain Chavanel (Quick Step) 0.19
8 Antonio Colom (Team Katusha) 0.19
9 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 0.20
10 Vladimir Karpets (Team Katusha) 0.21
...
17 Maciej Bodnar (Liquigas) 0.31

Klasyfikacja punktowa po 2. etapie:
1 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 30 pkt
2 Alberto Contador (Astana) 25
3 Bradley Wiggins (Garmin - Slipstream) 22

Klasyfikacja górska po 2. etapie:
1 Aitor Hernandez (Euskaltel) 6 pkt
2 Aleksandr Kuschynski (Liquigas) 5 
3 Piet Rooijakkers (Skil Shimano) 3

Klasyfikacja młodzieżowa po 2. etapie:
1 Tony Martin (Columbia - Highroad) 4.56.17
2 Heinrich Haussler (Cervelo Test Team) 0.09
3 Niki Terpstra (Milram) 0;19

Klasyfikacja drużynowa po 2. etapie:
1 Astana 14.49.20
2 Garmin - Slipstream 0.01
3 Columbia - Highroad 0.10

FOTO: https://www.letour.fr