Przełajowy Puchar Świata #8

(18.01.2009, CDM, Roubaix, Francja)

Erwin Vervecken został zwycięzcą ósmej, przedostatniej edycji przełajowego Pucharu Świata. Belg powtórzył sukces sprzed roku, kiedy to w Roubaix również stawał na najwyższym stopniu podium. Trzecie miejsce podczas dzisiejszych zawodów zdobył Sven Nys i zapewnił sobie tym samym triumf w klasyfikacji generalnej PŚ.

Wyścig rozpoczął się od ataku Barta Wellensa (Fidea). Za nim w pościg ruszył m.in. Vervecken (Revor), a po jakimś czasie na czele utworzyła się kilkuosobowa grupka, w której byli także m.in. Boom (Rabobank), Nys (Landbouwkrediet-Colnago)i Albert (BKCP Powerplus).

Na 3 okrążeniu bardzo mocne tempo narzucił Lars Boom (Rabobank). Holender zyskał kilkanaście sekund przewagi i wydawało się, że to on sięgnie po zwycięstwo. Jednak problemy techniczne z rowerem (Boom przez pół okrążenia nie mógł wpiąć buta w pedał) sprawiły, że został on zmuszony do zatrzymania się, przez co został doścignięty i spadł na dalszą pozycję.

Wtedy też zaatakował Vervecken, a za nim ruszył jedynie Czech Zdenek Stybar. Za nimi utworzyła się grup pościgowa w której byli Nys, Vantornout, Albert i Wellens. Ta trójka traciła do liderów 10 sekund. Nys powoli odrabiał straty do liderów i na przedostatnim okrążeniu zdołał doskoczyć do rywali.

Tego dnia to jednak Vervecken był najmocniejszy. Na ostatnim okrążeniu jeszcze bardziej podkręcił tempo, ktroe wytrzymał jedynie Stybar. Mimo to na finiszu Czech nie był w stanie pokonać rywala i Vervecken minął linię mety jako pierwszy, kilka długości roweru przed rywalem. Nys, który przyjechał na trzecim miejscu, stracił do zwycięzcy aż 28 sekund.

W stawce 50 kolarzy 24. miejsce zajął kolarz Legii Warszawa, Marek Cichosz. Polak przyjechał na metę ze stratą 5.33 do zwycięzcy.

W wyścigu kobiet, mimo słabego startu zwyciężyła Katie Compton. Amerykanka wyprzedziła Mistrzynię Świata oraz aktualną liderkę PŚ, Hankę Kupfernagel oraz Holenderkę Daphny van den Brand.

W wyścigu młodzieżowców startowali Kacper Szczepaniak, Marek Konwa, Sylwester Janiszewski i Tomasz Repiński. Przyzwoicie zaprezentował się Szczepaniak, który niedawno wywalczył tytuł MP młodzieżowców. Zajął on 11. Miejsce ze stratą 1.53 do zwycięzcy, Niemca Philippa Walslebena. Tomasz Repiński zajął 18. miejsce, Marek Konwa był 20., natomiast Sylwester Janiszewski uplasował się na 32. pozycji.

Wśród juniorów pewnie zwyciężył lider Pucharu Świata, Holender Tijmen Eising. Jest to trzecie zwycięstwo Eisinga w zawodach PŚ w tym roku.