Torowy Puchar Świata #4. Dzień 2

(16-18.01.2009, CDM, Pekin, Chiny)

Dwa brązowe medale zdobyli Polacy podczas drugiego dnia Pucharu Świata na torze, rozgrywanego w Pekinie. Z dobrej strony tego dnia pokazali się Kamil Kuczyński oraz Rafał Ratajczyk, a także Małgorzata Wojtyra.

Dwa brązowe medale zdobyli Polacy podczas drugiego dnia Pucharu Świata na torze, rozgrywanego w Pekinie. Z dobrej strony tego dnia pokazali się Kamil Kuczyński oraz Rafał Ratajczyk, a także Małgorzata Wojtyra.Dziś rozegrano aż 7 konkurencji: panowie walczyli w wyścigu drużynowym na dochodzenie, keirinie, wyścigu na 1km oraz scratchu, natomiast panie w walczyły o medale w wyścigu na 500m, wyścigu punktowym i sprincie drużynowym.

Wyścig drużynowy na dochodzenie nie był dla nas zbyt udany. Nasza drużyna, w składzie Paweł Brylowski, Dawid Głowacki, Piotr Kasperkiewicz oraz Adrian Kurek, zajęła dopiero 13. miejsce w kwalifikacjach i nie walczyła o medale. Bardzo dobrze podczas eliminacji spisali się za to Nowozelandczycy, którzy uzyskali czas 4.02.793 i o ponad 3 sekundy wyprzedzili Team Toshiba z Australii. Finał z udziałem tych dwóch drużyn był niesamowicie zacięty. Od początku bardzo mocne tempo narzucili kolarze Toshiba, jednak Nowozelandczycy nie zamierzali odpuszczać i przez cały wyścig różnice między tymi zespołami liczone były w setnych sekundy. Na ostatnim kilometrze Australijczycy przyspieszyli i ostatecznie wyprzedzili rywali prawię o sekundę. Trzecie miejsce zajęła drużyna Lokomotiv, która zdecydowanie wyprzedziła czwórkę Niemiecką.

W keirinie nasi reprezentanci także spisali się słabo. Łukasz Kwiatkowski i Adrian Tekliński zajmowali w swoich wyścigach kwalifikacyjnych ostatnie miejsca i nie przeszli do dalszej rundy. Bez problemu kwalifikacje przeszli faworyci, m.in. Teun Mulder (Holandia), Azizul Hasni Awang (Malezja), Shane Perkins (Australia), Mickael Bourgain (Cofidis), czy Maximilian Levy (Niemcy). Do finału nie przeszli Bourgain oraz Levy, natomiast pozostali kolarze, a także Francuz Bauge, Nowozelandczyk Van Velthooven oraz Kanadyjczyk Smith, walczyli o medale. Tam najlepszy okazał się Awang, wyprzedzając Bauge i Muldera. Polacy ostatecznie zostali sklasyfikowani na 21., ostatnim miejscu.

W wyścigu na 1 km bardzo dobrze zaprezentował się Kamil Kuczyński, który zajął trzecie miejsce. Polak wystartował nieco wolniej niż najgroźniejsi rywale, początkowo uzyskując czwarty międzyczas, jednak po przejechaniu połowy dystansu przyspieszył i ostatecznie wyprzedził Chińczyka Li Wen Hao o ponad pół minuty. Zwycięzcą został Rizal Mohd Tisin z Malezji, natomiast drugi był Francois Pervis z Cofidisu. Drugi z Polaków startujących w tej konkurencji, Adrian Tekliński, zajął 12. miejsce.

Także w scratchu na podium stawał Polak. Rafał Ratajczyk znalazł się w grupie kolarzy, która zyskała jedno okrążenie nad resztą stawki, natomiast w odpowiednim momencie przesunął się na czoło grupki, co pozwoliło mu na dobry finisz. Nasz reprezentant został wyprzedzony jedynie przez Haydena Godfreya z Australii oraz Brytyjczyka Chrisa Newtona.

W wyścigu na 500 metrów pań startowała Aleksandra Drejgier jednak bez powodzenia. Polka zajęła 10. miejsce w stawce 14 zawodniczek. Podobnie jak w Kolumbijskim Cali, zwyciężyła Litwinka Simona Krupeckaite, zdecydowanie wyprzedzając najbliższe rywalki i jako jedyna schodząc poniżej 34 sekund. Podium uzupełniły Chinki. Drugie miejsce zajęła Jinjie Gong, natomiast trzecia Yulei Xu (Max Success Pro Cycling).

Podobnie jak wczoraj, bardzo udane kwalifikacje miała Małgorzata Wojtyra. W wyścigu punktowym zajęła 1. miejsce w kwalifikacjach, jednak w finale nie miała już tyle szczęścia. Polka wygrała co prawda jeden ze sprintów, jednak było to za mało, aby myśleć o podium. Pierwsze dwa miejsca zajęły zawodniczki, którym udalo się nadrobić jedno okrążenie nad rywalkami i dzięki temu zyskały po 20 punktów. Mimo niezbyt dużej ilości punktów zgromadzonych a sprintach, a także odległych miejscach na finiszu, wystarczyło to, aby zająć czołowe lokaty. Zwyciężyła Czeszka, Jarmila Machacova, wyprzedzając o 2 punkty Chinkę Cui Wan i o 10 Włoszkę Giorgię Bronzini. Małgorzata Wojtyra zajęła 9. miejsce z dorobkiem pięciu punktów.

W sprincie drużynowym niespodzianek nie było, mimo iż na taką po cichu liczyliśmy, oczekując występu Renaty Dąbrowskiej i Aleksandry Drejgier. Polki pojechały przyzwoicie, zajmując 6. miejsce, ze stratą ledwie ponad pół sekundy do czwartych w kwalifikacjach, Francuzek. Konkurencję te zdominowały Holenderki (Hijgenaar i Kanis), które już w kwalifikacjach uzyskały najlepszy czas. W finale, gdzie zmierzyły się z Litwinkami, także były górą, mimo iż rywalki postawiły poprzeczkę wysoko. W wyścigu o brązowy medal Chinki pokonały wspomniane wcześniej Francuzki.