Dzień trzeci - piąte miejsce Dąbrowskiej

Torowy Puchar Świata #3 (11-13.12.08, CDM, Cali, Kolumbia)

Ostatniego dnia torowego PŚ znów mogliśmy mieć powody do zadowolenia. Po wczorajszym czwartym miejscy w sprincie drużynowym, dziś Renata Dąbrowska pokazała się z bardzo dobrej strony.

Ostatniego dnia torowego PŚ znów mogliśmy mieć powody do zadowolenia. Po wczorajszym czwartym miejscy w sprincie drużynowym, dziś Renata Dąbrowska pokazała się z bardzo dobrej strony.W Keirinie zajęła piąte miejsce, ustępując jedynie czołowym zawodniczkom PŚ. Trzeciego dnia rozegrano zaledwie cztery konkurencje. Panie walczyły o punkty w wyścigu drużynowym na dochodzenie i keirinie, natomiast panowie ścigali się w sprincie i Madisonie.

W kwalifikacjach wyścigu drużynowego na dochodzenie, na dystansie 3000 metrów (12 okrążeń)wystartowało sześć drużyn, a najlepsze okazały się reprezentantki Kolumbii. Uzyskały one czas o 3 sekundy lepsze od Kubanek oraz o prawie 10 sekund wyprzedziły Włoszki. Czwartego miejsca w kwalifikacjach nie przyznano, jako że reszta drużyn nie ukończyła wyścigu. Finał, gdzie spotkały się Kubanki i Kolumbijki, dostarczył emocji, mimo iż Kubanki prowadziły od startu. Ich przewaga była jednak na tyle mała, że Kolumbijki cały czas mogły myśleć o doścignięciu rywalek. Ostatecznie reprezentantki Kuby sięgnęły po zloty medal, przyjeżdżając na metę z nieco ponadsekundową przewagą. Włoszki, podobnie jak to miało miejsce w wyścigu mężczyzn, trzecie miejsce zajęły bez konieczności walki w finale B.

Na pewno jedną z gwiazd trzeciej edycji PŚ w Cali była Simona Krupeckaite. Po zwycięstwach w sprincie i wyścigu na 500 metrów, trzeciego dnia Litwinka sięgnęła po zwycięstwo w Keirinie. W kwalifikacjach w swoim wyścigu zajęła drugie miejsce, podobnie jak nasza reprezentantka, Renata Dąbrowska. Polka w półfinale zajęła trzecia miejsce w swoim wyścigu i awansowała do finału. Oprócz niej awansowały także Krupackaite, Zheng (Chiny), Sanchez i Clair (Francja) oraz Kubanka Guerra Rodriguez. W finale Polka nie dała rady bardziej doświadczonym rywalkom i zajęła ostatecznie 5. miejsce. Zwyciężyła Krupeckaite, przed Sanchez oraz Guerrą Rodriguez.

Rywalizację w sprincie zdominował Kevin Sireau (Cofidis). Dość powiedzieć, że Francuz jako jedyny w kwalifikacjach zszedł poniżej 10 sekund, osiągając zawrotną średnią prędkość – 72,361 km/h! francuz bez problemu poradził sobei zarówno w 1/8 finału jak i ćwierćfinale. Razem z nim do półfinałów awansowali pozostali faworyci, Forstemann i Nimke (Niemcy) oraz Bourgain (Francja - Cofidis). W półfinale spotykali się reprezentanci tych samych krajów. Sireau pokonał w dwóch biegach swojego kolegę klubowego, natomiast z Niemców lepszy okazał się Nimke. Nie miał on jednak wiele do powiedzenia w rywalizacji z Sireau, który pewnie sięgnął po złoto, wygrywając oba biegi, natomiast w wyścigu o brązowy medal również górą był kolarz Cofidisu, Bourgain.

Na koniec rywalizacji rozegrano Madison. Dzięki regularności i zdobywaniu punktów podczas niemal każdego sprintu, najlepsi na po przejechaniu 40km (160 okrążeń) okazali się Belgowie, Tim Martens oraz Ingmar De Poortere. Wyprzedzili oni o 6 punktów Kolumbijczyków, Arango Carvaja’a i Urana. Trzecie miejsce, dzięki trzem wygranym sprintom, zajęli Rosjanie (Ershov, Kayakov).