Tour de Wallonie

(26-30.07.2008, 2.HC, Belgia). Ivanov wygrywa po ucieczce

Sergey Ivanov, kolarz Astany, został zwycięzcą Tour de Wallonie, pięcioetapowego wyścigu rozgrywanego w Belgii.

Sergey Ivanov, kolarz Astany, został zwycięzcą Tour de Wallonie, pięcioetapowego wyścigu rozgrywanego w Belgii.Rosjanin zwyciestwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie na ostatnim etapie, kiedy to wraz z towarzyszami ucieczki uzyskał na mecie wystarczającą do objęcia prowadzenia w wyścigu.

Pierwszy etap, płaski, mimo kilku prób ucieczek zakończył się finiszem z peletonu. Najlepszy na mecie w Soignies okazał się były mistrz świata, Tom Boonen z ekipy Quick Step. Zaraz za nim finiszował jego rodak Greg Van Avermaet z ekipy Silence-Lotto. Dzięki bonifikacie na mecie Boonen został pierwszym liderem wyścigu.

Profil drugiego etapu już nie sprzyjał sprinterom. Dwie premie 3. kat., jedna 2. kat i dwie 1. kat (w tym jedna na mecie) sprawiły, że do mety kolarze przyjeżdżali w mniejszych grupkach. W jednej z nich znalazł się Paolo Bettini, aktualny mistrz świata. Kolega Boonena z ekipy nie dał szans rywalom na ostatnich (idących lekko pod górę) metrach i samotnie minął linię mety. Po raz drugi na 2. miejscu przyjechał Van Avermaet i dzięki temu po tym etapie założył on koszulkę lidera.

Jak na lidera przystało Van Avermaet wygrał kolejny etap. Mimo, że był to najdłuższy etap w tej edycji wyścigu, a na trasie usytuowane były liczne premie górskie (w tym pięć 2. kat.), do mety dojechała duża grupa, z której rozegrany został finisz. Kolarz Silence-Lotto na mecie wyprzedził Jussi Veikkanena z Francaise Des Jeux oraz Marco Marcato (Cycle Collstrop). Po tym etapie Van Avermaet miał 11 sekund przewagi nad drguim w kalsyfikacji, Bettinim.
Na czwartym etapie również nie brakowało podjazdów. Na 1,5km przed metą kolarze do pokonania mieli podjazd 1. kategorii i tam też zaatakować postanowiła siódemka kolarzy, wśród których był Gianni Meersman (Francaise des Jeux), późniejszy zwycięzca etapowy. Uciekający kolarze nie stanowili zagrożenia dla lidera, więc peleton postanowił nieco odpuścić i na metę przyjechał z 4-minutową stratą. Prowadzenie w wyścigu zachował Van Avermaet, jednak jego przewaga nad Bettinim zmalała do 6 sekund.

Piąty, ostatni etap, także nie należał do płaskich. Najeżony podjazdami stanowił doskonałą okazję do ucieczki. W jednej z nich znalazło się sześciu kolarzy, jednak peleton nie był skory do odpuszczenia, jako że wśród nich był Sergei Ivanov z Astany, który do lidera tracił zaledwie 33 sekundy. Rosjaninowi udało się jednak zachęcić swoich towarzyszy do współpracy i na metę wjechali oni z niewielką przewagą nad peletonem. Zwycięzcą etapu został Patrice Halgand Crédit Agricole, natomiast Ivanov, który na tym etapie zajął 3. miejsce uzyskał na tyle dużą przewagę, że w klasyfikacji generalnej wyprzedził Van Avermaeta o 19 sekund.

Ivanov, pięciokrotny Mistrz Rosji, odniósł tym samym 7. zwycięstwo w wyścigu etapowym dla swojej drużyny w tym sezonie. "Od końca maja moja forma jest bardzo dobra. Mocno pracowałem, żeby być w dobrej dyspozycji i teraz widać tego efekty. Właśnie negocjuje z moją drużyną przedłużenie kontraktu na kolejy rok, a nic nie może lepiej przekonywać, niż zwycięstwa" - powiedział na mecie Rosjanin, który ma na swoim koncie takze jedno zwycięstwo etapowe w Tour de France.

Zwyciezcy poszczególnych etapów:
1. etap (Tubize - Soignies, 145,4 km): zwycięzca Tom Boonen (Quick Step), lider Tom Boonen (Quick Step)
2. etap (Binche - Namur, 183,5 km): zwycięzca Paolo Bettini (Quick Step), lider Greg Van Avermaet Silence-Lotto
3. etap (Beauraing - Neufchateau, 203,5 km): zwycięzca Greg Van Avermaet Silence-Lotto, lider Greg Van Avermaet Silence-Lotto
4. etap (Gouvy - Seraing, 201,9 km): zwycięzca Gianni Meersman (Francaise des Jeux), lider Greg Van Avermaet (Silence-Lotto)
5. etap (Welkenraedt - Aubel, 175,3 km): zwycięzca Patrice Halgand (Credit Agricole), lider Sergei Ivanov (Astana)