95. Tour de France

(5-27.07.2008, GT). Etap 15. Emocje na Prato Nevoso. Zmiana Lidera

Drukuj

Simon Gerrans został zwycięzcą 15. etapu 95. TdF z metą na Prato Nevoso. Australijczyk z Credit Agricole okazał się najlepszy z 4 osbowej ucieczki. Nowym liderem wyścigu został Frank Schleck (CSC-Saxo Bank)

Simon Gerrans został zwycięzcą 15. etapu 95. TdF z metą na Prato Nevoso. Australijczyk z Credit Agricole okazał się najlepszy z 4 osbowej ucieczki. Nowym liderem wyścigu został Frank Schleck (CSC-Saxo Bank)Dzisiejszy etap zarówno dostarczył niesamowitych emocji, jak i przyniósł znaczące zmiany w klasyfikacji generalnej. Najważniejsze rozstrzygnięcia tego dnia zapadły na ostatnim podjeździe - Prato Nevoso. Mimo iż na etapie zwyciężył kolarz z ucieczki, faworyci wyścigu między sobą stoczyli pasjonującą walkę o prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Jose Luis Arrieta (Ag2r La Mondiale), Danny Pate (Garmin Chipotle) i Egoi Martinez (Euskaltel Euskadi) odskoczyli od peletonu na 12km. Chwilę potem dołączyl do nich Simon Gerrans (Credit Agricole). Ucieczka szybko zwiększyła swoją przewagę i 5km później wynosiła ona już 2:20. Peleton nie spieszył się z ich gonieniem, wiedząc, że tego dnia czeka ich 183km ścigania, z dwoma ciężkimi podjazdami, w tym właśnie Prato Nevoso (1.kat, dł.11,4km śr. nachylenie 6,9%). Na 40 km przewaga ucieczki wzrosła do 10 minut i ciągle rosła. Kolarzom z pewnością tego dnia we znaki dawała się także pogoda. Niska temperatura i padający deszcz sprawiły, że w peletonie często dochodziło do kraks.

Na pierwszym podjeździe tego dnia, Col Angel (HC), uciekinierzy utrzymywali swoją przewagę, natomiast w peletonie mimo niezbyt mocnego tempa, niektórzy kolarze mieli problemy z jego utrzymaniem, m.in Devolder, McEwen, a także lider klasyfikacji młodzieżwoej Nibali. Prowadząca czwórka minęła szczyt 13 minut przed peletonem, z którego do przodu skoczył Thomas Voeckler (Bouygues Telecom), lecz wkrótce został doścignięty.

Na zjeździe z bardzo groźny upadek miał zwycięzca Touru z 2006 roku, Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne). Pierwsze doniesienia mówiły o złamanym łokciu oraz kości miednicy. Został on natychmiast przewieziony do szpitala, gdzie wykonano niezbędne badania i prześwietlenia. Na szczęście okazało się, że obrażenia Hiszpana nie są takie poważne. Nieco wystraszony upadkiem Pereiro peleton zwolnił na śliskich drogach, co pozwoliło ucieczce na zyskanie kolejnych sekund. Na 50km do mety miała miejsce kolejna kraksa, w której leżeli m.in Nibali, Hunter oraz Cunego.

Na 157km do pokonania był jescze jeden podjazd, Colle del Morte (3.kat) lecz nie zmienił on wiele - taka sytuacja utrzymywała się przez kolejne kilometry, aż do Prato Nevoso. Jeszcze przed rozpoczęciem podjazdu bardzo mocne tempo narzuciła ekipa CSC, chcąc zapewne rozerwać peleton. Ucieczka rozpoczęła wspinaczkę z 10 minutową przewagą nad peletonem, w którym jechało już coraz mniej kolarzy.

Gdy do pokonania zostało jeszcze 9km z peletonu została jedynie grupa około 20 kolarzy, wśród nich Evans, Sastre, bracia Schleck, Menchov, Kreuziger, Kohl, Valverde, Sanchez i Vande Velde. Nie było w tej grupie natomiast Damiano Cunego, ani Vincenzo Nibali'ego, którzy już wtedy tracili około 50 sekund. Z czołowej czwórki natomiast odpadł Arrieta. Bardzo mocne tempo w grupie lidera nadawał Andy Schleck. Jako pierwszy z tej grupy zaatakował Carlos Sastre (CSC), jednak zaraz za nim skoczyli Kohl, Menchov i Evans i grupa się połączyła. Na 5 km do mety zaatakował Menchov i szybko zyskał kilkadziesiąt metrów przewagi, lecz niestety upadł na jednym z zakrętów i został prześcignięty. Kolarz Rabobank szybko się pozbierał i zdołał dojść grupę Evansa, która nieco zwolniła. Chwilę potem Menchov znów zaatakował , jednak jego atak skakował Sastre. Kłopoty na podjeździe miał Evans, co szybko zauważyli i wykorzystali rywale. Po raz kolejny przyspieszył Sastre, za nim Menchov, Kohl i chwilę poźniej Valverde. Evans natomiast cały czas był pilnowany przez braci Schleck. W tym czasie czołowa trójka rozpoczęła ostatni kilometr wspinaczki. Kolarze ci pilnowali się wzajemnie i tak aż do 100 metra, kiedy to do przodu wyskoczył Gerrans. Zyskał on kilkanaście metrów przewagi nad pozostałą dwójką i samotnie minął linię mety. Drugi był Martinez, a trzeci Pate.

Z tyłu Evans nadal przeżywał ciężkie chwile. Kohl, Valverde, Menchov i Sastre mieli już 35 seknud przewagi nad jego grupką, a do mety pozostał jedynie kilometr. 700 metrów przed metą zaatakował Kohl, a jego tempo zdołał utrzymać tylko Sastre. Obaj minęli metę 4:03 za zwycięzcą, natomiast 9 sekund przed Valverde i 20 przed Menchovem. Z grupy Evansa do przodu ruszył jeszcze Frank Schleck i ostatecznie minął linię mety 9 sekund przed Australijczykiem, co pozwoliło mu na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Kolarz CSC ma 7 sekund przewagi nad Kohlem i 8 nad Evansem.

Bardzo dobrze spisał się dziś Sylwester Szmyd (Lampre). Polak, mimo kłopotów swojego kapitana, Cunego, przyjechał na metę na 16. pozycji ze stratą 5.42 do zwycięzcy i awansował dzięki temu na 33. miejsce w klasyfikacji generalnej.


Wyniki 15. etapu:
1 Simon Gerrans (AUS) Credit Agricole 4.50.44 (37.77 km/h)
2 Egoi Martinez De Esteban (SPA) Euskaltel - Euskadi 0.03
3 Danny Pate (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.10
4 Jose Luis Arrieta Lujambio (SPA) AG2R La Mondiale 0.55
5 Bernhard Kohl (AUT) Gerolsteiner 4.03
6 Carlos Sastre Candil (SPA) Team CSC - Saxo Bank
7 Alejandro Valverde Belmonte (SPA) Caisse d'Epargne 4.12
8 Denis Menchov (RUS) Rabobank 4.23
9 Frank Schleck (LUX) Team CSC - Saxo Bank 4.41
10 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30 4.43
11 Roman Kreuziger (CZE) Liquigas 4.46
12 Samuel Sanchez Gonzalez (SPA) Euskaltel - Euskadi 4.50
13 Cadel Evans (AUS) Silence - Lotto
14 Andy Schleck (LUX) Team CSC - Saxo Bank 4.58
15 Kim Kirchen (LUX) Team Columbia 5.34
16 Sylwester Szmyd (POL) Lampre 5.42
...
20 Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas 5.46
21 Vladimir Efimkin (RUS) AG2R La Mondiale 5.46
...
26 Damiano Cunego (ITA) Lampre 6.48

Klasyfikacja generalna po 15. etapie:
1 Frank Schleck (LUX) Team CSC - Saxo Bank 63.57.21
2 Bernhard Kohl (AUT) Gerolsteiner 0.07
3 Cadel Evans (AUS) Silence - Lotto 0.08
4 Denis Menchov (RUS) Rabobank 0.38
5 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.39
6 Carlos Sastre Candil (SPA) Team CSC - Saxo Bank 0.49
7 Kim Kirchen (LUX) Team Columbia 2.48
8 Vladimir Efimkin (RUS) AG2R La Mondiale 3.36
9 Alejandro Valverde Belmonte (SPA) Caisse d'Epargne 4.11
10 Samuel Sanchez Gonzalez (SPA) Euskaltel - Euskadi 4.34
...
33 Sylwester Szmyd (POL) Lampre 32.04