95. Tour de France

(5-27.07.2008, GT). Etap 4. Niespodziewany zwycięzca

Stefan Schumacher został zwycięzcą 4. etapu Tour de France- jazdy indywidualnej na czas wokół miejscowości Cholet.

Stefan Schumacher został zwycięzcą 4. etapu Tour de France- jazdy indywidualnej na czas wokół miejscowości Cholet.Niemiec z ekipy Gerolesteiner uzyskał fantastyczny czas na 29,5km trasie, wyprzedził najgroźniejszych rywali i faworytów do zwycięstwa i został nowym liderem wyścigu.

Pogoda nie była tego dnia najlepsza - przelotny deszcz, ale co gorsze, silny wiatr, który wiał raz w twarz, raz w plecy. Pierwszy na trasę tego dnia wyruszył Wim Vansevenant (Silence-Lotto). Długo na prowadzeniu utrzymywał się Danny Pate (Garmin Chipotle) z czasem 36:54, jednak prawdziwe emocje miały się dopiero zacząć, gdy na trasę wyjadą faworyci wyścigu. Jego czas pobił jeszcze Sylvain Chavanel (Cofidis), a chwilę potem na trasę wyruszył Fabian Cancellara, Mistrz Świata w jeździe na czas, przez wielu upatrywany jako faworyt do zwycięstwa na dzisiejszym etapie.

Szwajcar miał co prawda trochę gorsze międzyczasy niż Jens Voigt (CSC), czy Denis Menchov (Rabobank), lecz przyspieszył w drugiej części trasy i ostatecznie na metę przyjechał sekundę przez koalrzem CSC. Czas Cancellary to 36:17. Gdy Cadel Evans, David Millar i Stefan Schumacher wyruszyli na trasę wiatr nieco osłabł, co pozwoliło im na szybszą jazdę w pierwszej części wyśćigu. Sporym zaskoczeniem była postawa Schumachera, który na drugim punkcie pomiaru czasu (19km) miał czas o ponad 20 sekund lepszy niz Voigt. Niemiec z Gerolsteiner zdołał utrzymać mocne tempo w drugiej części trasy i na metę przyjechał z czasem 35:44. Na trasie walczyli jeszcze m.in. David Millar, Cadel Evans i Alejandro Valverde. Millar uzyskiwał bardzo dobrze czasy na punktach pomiaru, tak samo jak Evans, jednak nie wystarczyło to do wyprzedzenia Schumachera. Zajęli odpowiednio 3. i 4., gdyż wyprzedził ich jeszcze kolarz Team Columbia, Kim Kirchen. Alejandro Valverde, były lider wyścigu stracił do zwycięzcy 1:38, natomiast do swojego najgroźniejszego rywala, Evansa - 1:07. Słabo natomiast wypadł Riccardo Ricco (Saunier Duval-Scott) , który stracił do Evansa ponad 3 minuty.

Dotychczasowy lidery wyścigu, Roman Feillu (Argitubel) przyjechał z czasem o 5 minut gorszym niż Schumacher i stracił prowadzenie w wyścigu. Sylwester Szmyd zajął 120. miejsce ze stratą 3.43 do Schumachera. Ten natomiast, dzięki przewadze uzyskanej na dzisiejszej czasówce został nowym liderem i ma teraz 12 sekund przewagi nad Kimem Kirchenem.