68. Skoda-Tour de Luxembourg

(4.-8.06.2008, 2.HC, Luksemburg). Posthuma lepszy o sekundę

Joost Posthuma z ekipy Rabobank wygrał 68. Tour de Luxembourg. Holender zaledwie o sekundę okazał się lepszy od Szwajcara z Liquigas, Michaela Albasiniego.

Joost Posthuma z ekipy Rabobank wygrał 68. Tour de Luxembourg. Holender zaledwie o sekundę okazał się lepszy od Szwajcara z Liquigas, Michaela Albasiniego.Przed startem do faworytów zaliczano braci Schleck (CSC). Także luksemburscy kibice mieli duże nadzieje związane z ich startem w wyścigu, jako że od 18 lat ich narodowy Tour wygrywali zawsze obcokrajowcy. Wśród zaproszonych ekip znalazło się 5 z licencjami Pro Tour (Astana,CSC, Credit Agricole, Liquigas i Rabobank), które wystawiły dość mocne składy. Na starcie stanął również Michał Gołaś z Cycle Collstrop.

Wyścig rozpoczął się 2,4km prologiem. Na bardzo krótkiej, lecz trudnej (m.in. 300-metrowy podjazd o nachyleniu 25%) trasie najszybszy okazał się Mistrz Świata w jeździe na czas, Fabian Cancellara z CSC. Został on także pierwszym liderem wyścigu.

Pierwszy etap także padł łupem kolarza CSC. Z początku jednak dwójka kolarzy szukała swojej szansy w ucieczce. Claude Wolter (CC Differdange) i Cyrille Lemoine (Credit Agricole) odskoczyli od peletonu na 10km i uzyskali przewagę 4 minut, lecz zostali dogonieni na kilka kilometrów przed metą. Mocne tempo nadawali kolarze CSC, co uniemożliwiło jakiekolwiek ataki, a na finiszu z peletonu najlepszy okazał się kolarz tej ekipy Argentyńczyk Juan Jose Haedo. Liderem pozostał Cancellara.

Na drugim etapie pokazał się Michał Gołaś. Kolarz Cycle Collstrop znalazł się w ucieczce i był bardzo aktywny. Wygrał jedną premię górską, na kolejnych był 3 i 4. Niestety jego grupka została doścignięta i na metę Polak przyjechał ze stratą 4.33. Zwyciężył Litwin Ignatas Konovalovas z Credit Agricole, który był najszybszy z 50-osobowej grupy. Etap ten nie przyniósł zmian w czołówce klasyfikacji generalnej.

Trzeci etap stał pod znakiem ucieczki. Na ok. 90km od peletonu odłączyło się 18 kolarzy (m.in. Michael Albasini, Joost Posthuma, Frank Schleck, Salvatore Commesso, Clement Lhotellerie, Jose Azevedo i Laszlo Bodrogi) uzyskali oni sporą przewagę nad peletonem i między sobą mieli rozegrać walkę o zwycięstwo etapowe. Na ostatnim podjeździe tego dnia, na 140 kilometrze do przodu skoczyli między innymi Schleck, Posthuma i Albasini i to ci kolarze walczyli o zwycięstwo. Najlepszy okazał się Albasini (Liquigas), który na finiszu wyprzedził Posthumę. Trzeci, ze stratą 13 sekund był Schleck. Posthuma objął po tym etapie prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Miał zaledwie sekundę przewagi nad Albasinim i 18 sekund nad Schleckiem. Wszystko miało się więc rozegrać na ostatnim etapie.

Ostatniego dnia również rządzili uciekinierzy. Znów widoczny na trasie był Michał Gołaś, który wygrał dwie premie górskie. Potem uciekało dwóch kolarzy, w tym Laurens Ten Dam z Rabobanku, który przez pewien czas był „wirtualnym” liderem wyścigu. Co zrozumiałe, kolarzom Rabobanku nie zależało na gonieniu ucieczki, więc do pracy zabrała się ekipa Credit Agricole. Gdy dwójka została doścignięta do przodu skoczyła kolejna grupa, tym razem 13 kolarzy. Ucieczka ta okazała się skuteczna, jako że do mety dojechali oni z 3 minutową przewagą nad peletonem, a najlepszy z nich okazał się Włoch Salvatore Commesso (Preti Mangi).Czołówka wyścigu mocno się pilnowała, dlatego też w klasyfikacji generalnej nie zaszły żadne zmiany. Wyścig wygrał Posthuma przed Albasinim i Frankiem Schleckiem. Jedyny Polak w wyścigu, Michał Gołaś zajął ostatecznie 52. miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak dzięki bardzo aktywnej postawie zajął drugie miejsce w klasyfikacji górskiej, dając się wyprzedzić jedynie Laszlo Bodrogiemu.