PŚ w kolarstwie torowym. Dzień drugi.

Drugi dzień Pucharu Świata, odbywającego się w Los Angeles za nami. Po wczorajszym sukcesie Rafała Ratajczaka srebro w wyścigu punktowym - tego dnia szanse na medale mieli Łukasz Kwiatkowski, Kamil Kuczyński i Błażej Janiaczyk

Drugi dzień Pucharu Świata, odbywającego się w Los Angeles za nami. Po wczorajszym sukcesie Rafała Ratajczaka – srebro w wyścigu punktowym - tego dnia szanse na medale mieli Łukasz Kwiatkowski, Kamil Kuczyński i Błażej Janiaczyk.

Drugiego dnia odbyły się kwalifikacje do sprintu drużynowego i wyścigu punktowego pań, a panowie walczyli w scratchu i keirinie. W sesji popołudniowej odbyły się finały tych konkurencji oraz wyścigu indywidualnego na 500m pań i 1000m panów i wyścigu drużynowego na dochodzenie panów.

W wyścigach pań dużo emocji dostarczyły kwalifikacje wyścigu punktowego. Triumfatorka z Pekinu, Marianne Vos, w swoim wyścigu do ostatniego okrążenia musiała walczyć o miejsce dające awans do finału. Tam jednak Vos spisała się gorzej, zajmując dopiero 6 miejsce. Zwyciężyła Jarmila Machacova z Czech, która, wraz z drugą na mecie Lee Min Hye z Korei, zyskała nad rywalkami jedno okrążenie co dało im dodatkowych 20 punktów i miejsca na podium. Trzecia była reprezentantka Chin Li Yan. W sprincie drużynowym znów dobrze spisały się Holenderki (Willy Kanis i Yvonne Hijgenaar), aktualne liderki klasyfikacji PŚ. Kwalifikacje wygrały z przewagą 0,7 sekundy nad Francuzkami, by w finale okazać się lepsze od nich o dodatkowe 0,03 sekundy. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęły Australijki, które w walce o brąz pokonały drużynę Niemiec. W wyścigu na 500m triumfowała Kubanka Lisandra Guerra Rodriguez, która jako jedyna przekroczyła barierę 34 sekund. Druga na mecie była wspomniana już Holenderka Willy Kanis (0.34.49), a trzecia Simona Krupeckaite z Litwy, która straciła do Rodriguez blisko sekundę.

W rywalizacji panów bardzo ciekawie zapowiadał się wyścig drużynowy na dochodzenie. Pod nieobecność Wielkiej Brytanii, lidera PŚ, pozostałe drużyny miały stoczyć ze sobą zaciętą walkę o zwycięstwo. Miały, bo bezkonkurencyjni w finale okazali się Australijczycy, a drużyna Nowej Zelandii, w której wielu upatrywało zwycięzców tej edycji, nie przeszła kwalifikacji, zajmując dopiero 10 miejsce. W kwalifikacjach zwyciężyli Duńczycy, jednak w finale musieli uznać wyższość drużyny Australii, która wyprzedziła ich o blisko 3 sekundy. Trzecie miejsce zajęli Ukraińcy, którzy z przewagą ponad 4 sekund pokonali Holendrów.

W keirinie niespodziewanie na podium stanął Grek Christos Volikakis. Kwalifikacje wygrywali jednak faworyci: Arnaud Tournant, Teun Mulder czy Ryan Bayley, zawodnicy z pierwszej szóstki klasifikacjy generalnej PŚ. Nie startował lider klasyfikacji Chris Hoy, który wygrywał w Sydney i Pekinie. Pod jego nieobecność zwycięstwo odniósł Tournant, który dzięki punktom wywalczonym umocnił się na drugiej pozycji w PŚ. Oprócz Frnacuza, na podium stanęli Volikakis, oraz Australijczyk Ryan Bayley. Nasz reprezentant, Łukasz Kwiatkowski, niestety nie przeszedł kwalifikacji.

W scratchu najlepszy okazał się Kam-Po Wong z Hong Kongu. Zawiedli natomiast zwycięzcy poszczególnych wyścigów kwalifikacyjnych. David O'loughlin, Roman Kononenko i Tim Mertens, w finale zajęli miejsca poniżej 15. W scratchu startował nasz reprezentant, Błażej Janiaczyk. Polak w swoim wyścigu kwalifikacyjnym zajął 8 miejsce, by w finale przyjechać na 12 pozycji.

Bardzo dobrze spisał się natomiast trzeci z Polaków, Kamil Kuczyński. Polak zajął w wyścigu indywidualnym na 1000m czwarte miejsce, tracąc niewiele ponad pół sekundy do trzeciego na mecie Wen Hao Li z Chin. Bezkonkurencyjny okazał się Scott Sunderland z Team Toshiba, który uzyskał czas (1.02.70) i wyprzedził na mecie Ukraińca Yevgena Bolibrukha.