UCI zaprezentowała nowy kalendarz wyścigów 2020

Poznaj nowe daty najważniejszych kolarskich imprez sezonu 2020.

Drukuj
Sirotti

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała informacje na temat nowych terminów najważniejszych wyścigów kolarskich, które zostały przełożone w związku z pandemią koronawirusa.

Koronawirus zawiesił kolarską rywalizację na dobre. Środowisko zawodników, kibiców oraz sponsorów wyczekiwało ruchów i decyzji ze strony UCI oraz organizatorów wyścigów. Dotąd wszystko pozostawało w sferze domysłów, natomiast dziś poznaliśmy konkretne informacje i jasne zapowiedzi. Międzynarodowa Unia Kolarska w porozumieniu z najważniejszymi organizacjami, które organizują kolarskie wyścigi przygotowała odświeżony kalendarz wyścigów w sezonie 2020.

 

Przede wszystkim okres zawieszenia wszelkich zawodów UCI został przedłużony o miesiąc, czyli do 1 lipca - oznacza to, że jakiekolwiek zawody pod egidą UCI, a co za tym idzie (na naszej ziemi) z kalendarza Pzkol mogą odbyć się dopiero w lipcu. Tak na marginesie, to też cenna uwaga dla amatorów ścigania w naszym kraju, bo można się spodziewać, że wtedy ruszą też amatorskie imprezy, które są wpisane do kalendarza UCI. Nie wróżymy jednak z fusów… Z kolei do 1 sierpnia zawieszeno imprezy z cyklu UCI WorldTour - oznacza to, że ewentualne lipcowe imprezy będą wyścigami niższej rangi, a ,,kolarska pierwsza liga” ruszy na dobre w sierpniu. 

 

Terminy Grand Tourów i MŚ

Kolarskie święto i najważniejszy wyścig w kalendarzu, czyli Tour de France został przełożony praktycznie o dwa miesiące i odbędzie się w tym roku od 29 sierpnia do 20 września. TdF rozegranie zostanie jako pierwszy, ponieważ stanowi filar całego kolarstwa i jest najważniejszą imprezą z punktu widzenia sponsorów i kibiców. To jasne, w dobie kryzysu trzeba przyjmować rozwiązania, które mają jak najlepsze przełożenie na aspekty finansowe. 

 

Szosowe Mistrzostwa Świata 2020 w Aigle-Martigny (Szwajcaria) zostaną przeprowadzone w pierwotnie zaplanowanym terminie, czyli od 20 do 27 września. Program zawodów również się nie zmienia.

 

Giro d'Italia odbędzie się po Mistrzostwach Świata UCI, a dopiero po batalii o Maglia Rosa odbędzie się Vuelta Ciclista a España.

 

 

 

 

Najważniejsze klasyki i Mistrzostwa krajowe

Z ważnych dat, na dziś wiemy też, że wyścigi o tytuły mistrzów poszczególnych krajów (Mistrzostwa Krajowe), organizowane przez federacje narodowe, odbędą się w weekend 22 – 23 sierpnia.

 

Więcej konkretnych dat, ani umiejscowienia wyścigów na osi czasu jeszcze nie znamy, ale UCI zapowiada, że na pewno rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy UEC Road oraz najbardziej prestiżowe klasyki, czyli: Milano-Sanremo (Włochy), Tour des Flandres (Belgia), Paris-Roubaix (Francja), Liège-Bastogne-Liège (Belgia) i Il Lombardia (Włochy). Zatem wszystkie Monumenty odbędą się w tym sezonie. Jednak ich terminy dopiero zostaną określone. UCI zapowiada, że kompletny kalendarz powinna ogłosić najpóźniej do dnia 15 maja. Cóż… wygląda na to, że szykuje się pełna napięcia i smakowita druga połowa roku!