Wygrywają i zdobywają punkty!

Raport z pierwszych wyścigów MTB w sezonie 2020, na których dobrą postawę zaprezentowali Polscy kolarze i kolarki górskie.

Bartłomiej Wawak na Salamina Epic MTB Cup Armin M. Küstenbrück

Bartłomiej Wawak, zawodnik Kross Racing Team, wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Salamina Epic MTB Cup. Luty to jednak pracowity miesiąc nie tylko dla Wawaka, Polscy kolarze i kolarki MTB rozpoczęli już sezon 2020 na dobre.

Nasi reprezentanci byli licznie obecni na kilku wyścigach odbywających się na południu Europy, głównie etapowych. Rywalizacja w tym okresie przynosi kolarzom liczne korzyści. Po pierwsze jest to dobra forma przygotowań do zasadniczej części sezonu i najważniejszych imprez. Niemniej istotny jest też fakt, że stanowi okazję na gromadzenie cennych punktów do rankingu olimpijskiego.

Grecka wyspa Salamina i mocny Wawak

Jak co roku, Bartłomiej Wawak prezentuje wysoki poziom od początku sezonu. W zakończonej wczoraj etapówce Salamina Epic MTB Cup #3 wygrał 3 z 4 etapów i w klasyfikacji generalnej finiszował na drugiej pozycji. Wawak zainaugurował wyścig triumfem w „czasówce”. Dzień później był również bezkonkurencyjny podczas drugiego etapu, czyli short race. Pechowy okazał się trzeci etap, gdzie mimo problemów technicznych, utrzymał pozycję na podium i przed finałem plasował się na 3. miejscu. Wygrana na ostatnim etapie pozwoliła mu wspiąć się o oczko wyżej w klasyfikacji generalnej.

Gdyby nie trzeci etap, dziś zapewne świętowałbym podwójne zwycięstwo. Sport uczy jednak pokory. Każda pozycja na podium jest dla mnie sukcesem i motywacją do dalszej pracy. Forma pokazuje, że w każdym wyścigu mogę walczyć o najwyższe cele – powiedział Bartłomiej Wawak.

Kolarz Kross Racing team nie przerywa serii treningowych startów i już w poniedziałek rozpoczyna udział w wyścigu Cyprus Sunshine Cup, gdzie wystartuje w duecie z Ondrejem Cinkiem.

Pozostałe greckie wyniki

Na greckiej wyspie Salamina od 9 do 23 lutego odbywają się w sumie 4 imprezy pod nazwą Salamina Epic MTB Cup. Dwa wyścigi XCO i dwie 4-dniowe etapówki. Dla wielu zawodników taki format jest po prostu dobrą formą przygotowań do sezonu. Również dla Polaków. Warto więc dodać, że w Salamina Epic MTB Cup #2, czyli pierwszej greckiej etapówce Wawak uplasował się na 7 pozycji w generalce. Startowały też nasze reprezentantki: Paula Gorycka ukończyła na wysokim 5. miejscu (wygrany drugi etap!), natomiast Aleksandra Podgórska na 13 pozycji. W tej imprezie brał udział również Filip Helta, jednak upadek na drugim etapie okazał się na tyle poważny, że ostatecznie zmusił go do wycofania się z wyścigu. Zawodnik VW Samochody Dostawcze MTB Team podczas trzeciego etapu. Helcie na szczęście nic poważnego się nie stało i jak donoszą media społecznościowe teraz czeka go okres treningów i startów kontrolnych w Hiszpanii.

JBG2 w nodze!

Kolarze JBG2 startowali dla odmiany w mocno obsadzonym etapowym wyścigu Mediterranean Epic 2020, gdzie bardzo wysoko uplasowali się Krzysztof Łukasik i Jakub Zamroźniak. Zawodnicy, którzy zaczynają swój drugi sezon w czerwonych barwach zajęli odpowiednio 7 i 23 miejsce w klasyfikacji generalnej dobrze obsadzonej imprezy. W hiszpańskiej imprezie startował niemal cały skład ,,czerwonego pociągu”, natomiast właśnie ta dwójka zasługuje na szczególne uznanie. Wyniki kolarzy JBG2 oznaczają sporą liczbę punktów do rankingu olimpijskiego.

VW i JBG2 na Costa Blanca Bike Race

Nieco wcześniej, na przełomie stycznia i lutego miał miejsce wyścig Costa Blanca Bike Race. Startował tam zespół VW Samochody Dostawcze MTB Team, w którym Marek Konwa jechał z Filipem Heltą w parze oraz ośmioro kolarzy JBG2. Na Costa Blanca brylowali oczywiście Łukasik w parze z Zamroźniakiem. Ostatecznie ukończyli imprezę na 4. miejscu w generalce, stając na najniższym stopniu podium ostatniego etapu! Konwa z Heltą uplasowali się na 8 pozycji.