MŚ: Dennis miażdży rywali

Rohan Dennis (Australia) wygrał jazdę indywidualną na czas podczas Mistrzostw Świata w Yorkshire i obronił tytuł Mistrza Świata wywalczony przed rokiem. Maciej Bodnar i Kamil Gradek wywalczyli odpowiednio 20. i 23. miejsce.

Australijczyk wyprzedził rewelację tego sezonu – Remco Evenepoela (Belgia), a trzeci był Filippo Ganna (Włochy). Na bardzo trudnej trasie wokół Yorkshire, liczącej 54-kilometry w  pagórkowatym terenie, uzyskał czas 1.05.05 i był szybszy od Evenepoela o ponad minutę i prawie dwie minuty od Ganny, jako jedyny zbliżając się do średniej prędkości 50km/h.

Dennis, choć w imponującym stylu obronił tytuł Mistrza Świata, to przed dzisiejszym wyścigiem nie mógł być pewien swojej formy - start Australijczyka był wielką niewiadomą – kolarz Bahrain-Merida wycofał się z Tour de France z powodu nieporozumień z zespołem odnośnie sprzętu i nie ścigał się od tego czasu. Jednak na trasie w Yorkshire od startu jechał bardzo mocno, nie pozostawiając złudzeń, kto jest najsilniejszym kolarzem w stawce. Na każdym punkcie pomiarowym uzyskiwał najlepsze czasy, wyprzedzając prowadzącego do tej pory Evenepoela.

Dla młodego, zaledwie 19-letniego Belga, Mistrza Europy w jeździe na czas i ubiegłorocznego Mistrza Świata w kategorii juniorów, przejście do kategorii elity z przeskoczeniem młodzieżowców, okazało się być ogromnym sukcesem. Kolarz Deceuninck-Quick Step na podium musiał ustąpić jedynie Dennisowi, a wyprzedził kilku bardziej utytułowanych rywali. Trzeci, nieco niespodziewanie, był Mistrz Włoch – Ganna. Czwarte miejsce zajął kolarz CCC Team, Patrick Benin (Nowa Zelandia).

Inni faworyci mieli pecha – Victor Campenaerts (Belgia) leżał na asfalcie i potem wymieniał rower, Vasili Kiryienka (Białoruś) także leżał w kraksie. Zwycięzca Vuelty, Primoz Roglic (Słowenia) był cieniem siebie z hiszpańskiego wyścigu. Został doścignięty na trasie przez Dennisa i ostatecznie przyjechał na metę z trzyminutową stratą.

Dwaj Polacy, Maciej Bodnar i Kamil Gradek, pojechali poniżej swoich możliwości – Bodnar był 20., ze stratą 4 minut. Gradek zajął 23. miejsce, tracąc kolejnych 12 sekund do zwycięzcy.

W wyścigu elity kobiet triumfowała Chloe Dygert-Owen (USA), która wyprzedziła dwie holenderki - Annę Van der Breggen i ubiegłoroczną Mistrzynię, Annemiek Van Vleuten. Anna Plichta (Polska) zajęła 36. miejsce w stawce 53 zawodniczek.

W wyścigu młodzieżowców triumfował – po raz trzeci z rzędu – Mikkel Bjerg (Dania), A Filip Maciejuk (Polska) był 30. Antonio Tiberi (Włochy) i Aigul Gareeva (Rosja) byli najlepsi w kategoriach juniorskich.