3 miesiące do Karpackiego Wyścig Kurierów!

Rozpoczęło się odliczanie do 36. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów. Wyścig ten, będący jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich dla młodzieżowców w Europie, rozpocznie się już za trzy miesiące.

Wyścig zostanie rozegrany w swoim stałym od 2012 roku terminie, czyli w dniach od 30 kwietnia do 5 maja 2019 roku. Karpacki Wyścig Kurierów został wpisany do kalendarza UCI w klasie 2.2U, czyli nadal przeznaczony będzie wyłącznie dla zawodników młodzieżowych (kat. do lat 23).

Na liście startowej jest 25 zespołów z całego świata. Peleton składał się będzie z ponad 120 kolarzy.

Prezentacja już wkrótce

Oficjalną prezentację trasy tegorocznej edycji zapowiedziano na czwartek 14 lutego. Zgodnie z tradycjami wyścigu odbędzie się ona w Tarnowie. Podczas prezentacji zostaną przedstawione wszystkie miasta, w których odbędą się etapy 36. edycji wyścigu oraz lista zgłoszonych do startu drużyn.

W oczekiwaniu na szczegółową prezentację wiemy, że tak jak w poprzednich latach trasy wyścigu poprowadzą przez tereny trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Zgodnie z wieloletnią tradycją dla lat nieparzystych, Karpacki Wyścig Kurierów wystartuje z Polski, prowadząc dalej przez drogi Słowacji i finiszując na Węgrzech. Tym razem wyścig rozpocznie się od prologu, czyli krótkiej jazdy na czas. Czasówka będzie również przewidziana jako jeden z kolejnych sześciu etapów wyścigu.

 
 

Niezbędne tło historyczne

Karpacki Wyścig Kurierów to nie tylko silnie obsadzona sportowa rywalizacja, ale również wydarzenie o nizwykle ważnym wymiarze historycznym. Nazwa wyścigu, który po raz pierwszy odbył się w połowie lat 70., nawiązuje do „kurierskich” tradycji z okresu II wojny światowej. Tegoroczna edycja odbędzie się ku pamięci profesora Wacława Felczaka, który w czasie wojny był kurierem Rządu RP na Uchodźstwie między Londynem a Polską. Ten bohaterski kurier był też organizatorem szlaków kurierskich przez Tatry.

Organizatorzy Karpackiego Wyścigu Kurierów nawiązali kontakt z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, którego działalność idealnie wpisuje się w propagowane przez KWK wartości. Celem działań Instytutu są m.in. pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji, propagowanie nauki języka i kultury czy rozwijanie współpracy na polu naukowym, kulturalnym, gospodarczym czy właśnie sportowym.

Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w 1975 roku. W tym i kolejnym roku, aż do 1987, odbywał się na trasie Tarnów-Poprad lub odwrotnej. Przez kolejne trzy lata docierał do węgierskiego Miszkolca; w 1991 edycję obejmującą to miasto wygrał Piotr Wadecki. Po latach przerwy, w 2014 wyścig wrócił na Węgry, do Veszprem, które zagości na trasie również w 2019 roku. W tym roku również na liście startowej pojawi się Narodowa Reprezentacja Węgier, której brakowało w poprzednich latach.

Plakat wyścigu 2019 

Więcej informacji o 36. Karpackim Wyścigu Kurierów na carpathianrace.eu.

Strona Facebook: KWK

Podobne artykuły