VaE: Drugie zwycięstwo Dennisa

Sirotti

Rohan Dennis (BMC Racing Team) wygrał 16. etap Vuelta a Espana, 32-kilometrową jazdę indywidualną na czas. Piąte miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Kolarz BMC Racing Team odniósł drugie zwycięstwo na czasówce w tegorocznej Vuelcie. Wcześniej Australijczyk był najszybszy na 1. etapie, po którym założył koszulkę lidera wyścigu. Piąte miejsce, ze stratą 51 sekund do Dennisa, zajął Kwiatkowski.

Jazda indywidualna na czas otwierała trzeci, decydujący tydzień zmagań w 73. edycji Vuelta a Espana. Tradycyjnie, oprócz walki o zwycięstwo etapowe, które stoczyli między sobą specjaliści w tej konkurencji, dla faworytów była to okazja by odjechać rywalom, bądź nadrobić stracony czas.

Dennis, startujący po godzinie rywalizacji, na pofałdowanej trasie z Santillana del Mar do Torrelavegi, uzyskał czas 37.57 i zasiadł na fotelu lidera, spychając z pierwszej pozycji Jonathana Castroviejo (Team Sky). Przez kolejne dwie godziny żaden z kolarzy nie był w stanie poprawić, ani nawet zbliżyć się do wyniku Australijczyka.

Gdy na rampę startową wjeżdżali najlepsi kolarze klasyfikacji generalnej, kibice mogli oglądać już tylko walkę o sekundy, bo pozycja Dennisa była niezagrożona. Dwaj pierwsi kolarze z generalki, Simon Yates (Mitchelton-Scott) i Alejandro Valverde (Movistar) utrzymali swoje pozycje, choć Yates dołożył Hiszpanowi kolejnych siedem sekund. Największym wygranym tej czasówki był jednak Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), który do zwycięzcy stracił 51 sekund, ale nadrobił 1.19 nad Nairo Quintaną (Movistar) i 1.28 nad Miguelem Angelem Lopezem (Astana) i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drugi z Polaków, Rafał Majka (Bora-hansgrohe), zajął na etapie 47. miejsce, tracąc 3.09 do Dennisa. W klasyfikacji generalnej Majka zajmuje 17. miejsce, Kwiatkowski jest 25.