ME: Czwarte miejsce Włoszczowskiej

Kornel Osicki/Kross Racing Team

Po dobrym wyścigu i walce do ostatnich metrów Maja Włoszczowska zajęła 4. miejsce w wyścigu o Mistrzostwo Europy XC. Złoto wywalczyła Mistrzyni Świata, Jolanda Neff (Szwajcaria).

W wyścigu w Glasgow Włoszczowska zajęła czwarte miejsce i pokazała bardzo dobrą formę, jednak znów po starcie musiała gonić rywalki. Po pierwszym okrążeniu, na nieco śliskiej trasie, Polka jechała na 8. miejscu ze stratą 40 sekund do Neff, która już wtedy wyszła na czoło grupy i jechała z przewagą nad rywalkami. Za Szwajcarką, koleżanką Włoszczowskiej z Kross Racing Team, jechały wtedy Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia) i Francuzka Pauline Ferrand-Prevot. Neff utrzymywała nad nimi kilkanaście sekund przewagi, natomiast za plecami czołowej trójki różnice robiły się coraz większe. Coraz dalej do tyłu spływała pierwsza liderka, Eva Lechner (Włochy).

Włoszczowska, wzorem ostatnich wyścigów Pucharu Świata, odrabiała straty i pięła się w górę klasyfikacji, a pomógł jej też pech rywalek – łańcuch zerwała Dahle Flesjaa i spadła poza podium, gumę złapała Linda Indergand (Szwajcaria), która jechał na czwartym miejscu. Włoszczowska ostatnie okrążenie rozpoczynała na 4. miejscu, ze stratą 20 sekund do Githy Michiels (Belgia) i choć mocno naciskała na rywalkę, nie była już w stanie poprawić swojej pozycji.

Neff, z kolei, bezbłędnie pokonywała trasę, kręte zjazdy i uskoki, a pod górę nie musiała pchać roweru, jak niektóre rywalki. Na mecie zameldowała się ponad dwie minuty przed Ferrand-Prevot. Trzecie miejsce wywalczyła Michiels, a 8 sekund za nią finiszowała Włoszczowska.

21. miejsce zajęła Paula Gorycka, która do zwycieżcyni straciła 10.23, 25. była Katarzyna Solus-Miśkowicz, a 29. Aleksandra Podgórska.