PŚ XC: Gaze pokonał Schurtera

Szymon Wołdziński

Samuel Gaze (Specialized Racing) i Nino Schurter (Scott-Sram MTB Racing) stoczyli pasjonujący pojedynek o zwycięstwo w pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Świata XC w Stellenbosch. Finisz na metę wygrał Gaze, dla którego był to pierwszy w karierze triumf w PŚ.

Gaze jest pierwszym od pięciu lat kolarzem na najwyższym stopniu podium PŚ poza Schurterem, Julianem Absalonem i Jaroslavem Kulhavym. Nowozelandczyk, aktualny Mistrz Świata do lat 23, wygrał z niepokonanym w ubiegłym sezonie Schurtera, stawiając bardzo twarde warunki jadącemu w tęczowej koszulce Szwajcarowi. Ta dwójka odjechała już na drugim okrążeniu i przez cały wyścig toczyła bardzo zacięty pojedynek, ale żaden z nich nie był w stanie zerwać rywala ani na metr, a o zwycięstwie decydował sprinterski finisz.

Za nimi utworzyła się grupa pościgowa, która w miarę pokonywania kolejnych okrążeń rwała się. W pogoń za liderami ruszył Maxime Marotte (Cannondale Factory Racing XC), a na czwartej pozycji jechał Mathieu Van Der Poel (Corendon-Circus), który po starcie z dalszego rzędu miał znakomity początek i przebił się do czołówki. Od półmetka jednak zaczął tracić siły i kontakt z czołówką i musiał skupić się na walce o utrzymanie czwartej pozycji.

Schurter i Gaze natomiast zaczęli się przepychać na czele. Zaczęli walczyć o pozycję przy wjeździe na singletracki, czy zjazdy, a na podjazdach każdy z nich podkręcał tempo. Jednak żaden z nich nie był w stanie zgubić rywala i o wszystkim decydowały ostatnie metry. Tam prowadził Gaze, który z ostatniego zakrętu wyszedł na prowadzeniu i rozpoczął morderczy finisz. Schurter, choć wiele razy pokazywał swoje nieprzeciętne umiejętności sprinterskie, tym razem musiał uznać wyższość młodszego rywala, dla którego było to pierwsze w karierze zwycięstwo w wyścigu Pucharu Świata.

Tuż za nimi finiszował Marotte, który w samej końcówce mocno zbliżył się do liderów, ale już nie był w stanie nawiązać walki o zwycięstwo. Ponad minutę za czołówką na metę wjechał Van der Poel, a piąty był Titouan Carod (BMC Mountainbike Racing Team).

Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) ukończył wyścig na 74. miejscu ze startą 11 minut do zwycięzcy.

Wyniki:

 • 1 Samuel Gaze (Specialized Racing) 1:30:14
 • 2 Nino Schurter (Scott-Sram MTB Racing) +1
 • 3 Maxime Marotte (Cannondale Factory Racing XC) +2
 • 4 Mathieu Van Der Poel (Corendon-Circus) +1:10
 • 5 Titouan Carod (BMC Mountainbike Racing Team) +1:27
 • 6 Anton Cooper (Trek Factory Racing XC) +2:02
 • 7 Florian Vogel (Focus XC Team) +2:14
 • 8 Henrique Avancini (Cannondale Factory Racing XC) +2:22
 • 9 Mathias Flueckiger (Thömus - RN Racing Team) +2:23
 • 10 Andri Frischknecht (Scott-Sram MTB Racing) +2:32
 • 74 Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) +11:00

pokaż pełną listę

 

Podobne artykuły