PŚ CX: Pierwsze zwycięstwo Van Aerta

Drukuj

Wout Van Aert (Crelan-Charles) wygrał piątą edycję Pucharu Świata w przełajach, rozegraną w niemieckim Zeven. Było to pierwsze w tegorocznej serii zwycięstwo 23-letniego Mistrza Świata.

Dla Mistrza Świata to dopiero czwarte zwycięstwo w tym sezonie, choć od dwóch miesięcy praktycznie nie schodził z podium. Dziś, oprócz mocnych nóg, sprzyjało mu także szczęście, a w zasadzie pech jego najgroźniejszego rywala, Mathieu Van Der Poela (Beonank-Corendon). Lider Pucharu Świata już na drugiej rundzie miał defekt, co kosztowało go utratę miejsca w czołówce i kilkadziesiąt sekund straty, które okazały się nie do odrobienia.

W Zeven kolarzom przyszło zmierzyć się z bardzo trudną trasą, która sama w sobie była kondycyjnie wymagająca, ale dodatkowym utrudnieniem było zalegające po kostki błoto, które wiele razy zmuszało zawodników do biegania z rowerem na plecach. Te odcinki sprawiły też, że uzyskanie przewagi było trudniejsze, niż zwykle i pierwsze okrążenie nie przyniosło zmian. Gdy na czoło wyszedł jednak Van der Poel, jedynie Van Aert był w stanie utrzymać jego tempo. Walka o zwycięstwo zapowiadała się na pojedynek tej dwójki, ale pech dopadł Holendra, któremu spadł łańcuch i który długo walczył z defektem, tracąc kontakt z rywalami.

Van Aert wyszedł na samotne prowadzenie, mając za plecami kolarzy Telenet-Fidea Lions – Corne Van Kessela i Toona Aertsa, a także Michaela Vanthourenhouta (Marlux Napoleon Games). Mistrz Świata nie zamierzał jednak czekać na rywali i szybko powiększał swoją przewagę, która na półmetku wynosiła już pół minuty. Jadący daleko VDP odrabiał straty, ale miał marne szanse na dogonienie lidera, który z każdą rundą był coraz bliżej zwycięstwa. Holender zdołał wyjść na drugie miejsce, ale Mistrza Świata nie miał już szans dogonić i po walce w samej końcówce z Aertsem, zajął drugie miejsce, 47 sekund za Van Aertem.

33. miejsce zajął Mistrz Polski, Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), który do zwycięzcy stracił sześć minut, a 57., ze stratą pięciu okrążeń, był Grzegorz Grabarek (KS 64-Sto Leszno).

W klasyfikacji generalnej nadal na prowadzeniu znajduje się Van der Poel, który po pięciu z dziewięciu edycji zgromadził na koncie 390 punktów i wyprzedza o 90 Van Aerta. Po dzisiejszym wyścigu Konwa zajmuje 68 miejsce.

W wyścigu elity kobiet triumfowała także jadące w tęczowej koszulce, Mistrzyni Świata Sanne Cant (Beobank-Corendon). 

Wyniki:

 • 1    Wout Van Aert (Bel) Crelan - Charles    1:07:32     
 • 2    Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon    0:00:47     
 • 3    Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions    0:00:50     
 • 4    Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions    0:01:39     
 • 5    Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux - Napoleon Games    0:01:57     
 • 6    Kevin Pauwels (Bel) Marlux - Napoleon Games    0:02:16     
 • 7    Klass Vantornout (Bel) Marlux - Napoleon Games    0:02:25     
 • 8    Marcel Meisen (Ger) Steylaerts - Betfirst    0:02:34     
 • 9    Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions    0:02:42     
 • 10    Tom Meeusen (Bel) Beobank-Corendon    0:02:26
 • 33    Marek Konwa (Pol) Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team    0:06:19
 • 57    Grzegorz Grabarek (Pol) – 5 okrążeń

pokaż pełną listę