IO: Zieliński 6. w keirinie

Damian Zieliński (Polska) zajął 6. miejsce w keirinie podczas ostatniego dnia rywalizacji kolarzy torowych na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

Jason Kenny (Wielka Brytania) wywalczył swój kolejny złoty medal na tych Igrzyskach, triumfując w Keirinie. Zwycięzca sprintu indywidualnego i drużynowego triumfował w Keirinie, lecz nie obyło się bez kontrowersji, gdy w pierwszym biegu on i Malezyjczyk Azizulhasni Awang zbyt szybko wyszli przed motor i wyścig trzeba było powtórzyć. W kolejnym sytuacja się powtórzyła, falstart popełnił Joachim Eilers (Niemcy). Żaden z kolarzy nie został zdyskwalifikowany i wszyscy stanęli do trzeciego, powtórzonego biegu. Szybko zaatakował Damian Zieliński (Polska), jednak w końcówce osłabł i został wyprzedzony przez rywali, kończąc wyścig na 6. miejscu. Wygrał Kenny, przed Matthijsem Buchli (Netherlands) Awangiem. 9. miejsce w tej konkurencji wywalczył drugi z naszych reprezentantów, Krzysztof Maksel.

Daria Pikulik (Polska) zajęła 14. miejsce w klasyfikacji końcowej omnium kobiet. Polka, która po pierwszym dniu była 11., w kolejnych konkurencjach – wyścigu na 500 metrów, sprincie i wyścigu punktowym – plasowała się odpowiednio na 14., 8. i 15. miejscu. Pewne zwycięstwo odniosła Laura Trott (Wielka Brytania), liderka po pierwszym dniu, która w kolejnych trzech wyścigach nie miała problemu z utrzymaniem prowadzenia. Srebrny medal wywalczyła Sarah Hammer (USA), a trzecia była Julien D’Hoore (Belgia).

W sprincie indywidualnym kobiet triumfowała Kristina Vogel (Niemcy), zdobywając pierwszy złoty medal dla swojego kraju w konkurencjach torowych. Niemka w finale pokonała inną faworytkę, Rebeccę James (Wielka Brytania), dwukrotnie wygrywając pojedynki z Brytyjką. Brązowy medal wywalczyła Katy Marchant (Wielka Brytania).